Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / Demokrasi ve İnsan Hakları Ada Yayınları Ders Kitabı Cevapları / Demokrasi ve İnsan Hakları Ada Yayınları Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı

Demokrasi ve İnsan Hakları Ada Yayınları Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


Demokrasi ve İnsan Hakları Ada Yayınları Ders Kitabı Sayfa 22v Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “Demokrasi ve İnsan Hakları Ada Yayınları Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Günsu TÜZÜN tarafından 163 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Ebru YÜCESAN tarafından yapılmış.

Demokrasi ve İnsan Hakları Ada Yayınları Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

1. Aristoteles’in “İyi insan olmak iyi vatandaş olmak anlamına gelmez.” sözü size göre ne anlam ifade etmektedir?

 • Cevap:  Bir kere iyi bir insan, kimseye yük olmayan ve elinden geldiğince başkalarının yükünü çeken, elinden ve dilinden kimseye zarar gelmeyen insandır. Naz yapmaktan ziyade naz çekmeye çalışır. İnsanları karşılıksız sever ve kimseyi incitmez. İnsanlardan gelen kötülüklere hep sabreder, onlara karşı müşfik davranır. Herkese şefkat ve merhametle davranır. Kendini asla sevmez ve hep kusurlu bilir. Son derece edep sahibidir. Özür dileyeni af eder. Kimseye sui zan etmez. Alçak gönüllüdür. Hep güler yüzlüdür. Çalışkandır, vaktini boşa harcamak yerine ilim öğrenmekle kıymetlendirir. Aza kanaat eder, helalden kazanır ve şükür etmesini bilir. Yaptığı iyiliği ve gördüğü kötülüğü unutur, yapılan az bir iyiliğe bile mutlaka teşekkür eder. Kahkaha ile gülmediği gibi, az konuşur ve hiç yalan söylemez. Borcuna ve sözüne sadakat gösterir. İçi ve dışı aynı olduğu gibi, özü ve sözü de doğrudur. Adildir. Emindir. Vefalıdır. Vatanını sever ve kanunlara riayet eder. Hülasa, gıda ve ilaç gibi her zaman aranan insandır.

2. İyi vatandaş nasıl olunur? Özellikleri nelerdir?

 • Cevap:İyi bir vatandaş nasıl olmalıdır?

  1- vatanini sevmelidir

  2- diğer vatandaşlarına saygı göstermelidir

  3- hoşgörülü ve paylaşımcı olmalıdır

  4- kurallara uymalıdır

  5- sorumluluklarını yerine getirmelidir

  6- çevreyi korumalıdır (biz dünyayı torunlarımızdan ödünç aldık.)

  7- Atatürk’ün dediği gibi: Vatanini en çok seven, görevini en iyi

3. Demokratik vatandaşlık bilincine sahip olmak, demokratik sürecin işleyişine ne tür katkılar sağlar? Belirtiniz.

 • CevapDemokratik vatandaşta hangi özellikler olmalıdır?
  – Etkin ve sorumlu
  – Eşitlikçi
  – Sosyal Adaletçi
  – Katılımcı
  – Saygılı
  – Demokratik Davranış Biçimini İçselleştirmiş olmalıdır.

  Etkin ve Sorumlu
  Etkin vatandaş kime denir?
  Etkin vatandaş, hak ve sorumluluklarını bilen ve topluma faydalı faaliyetlerde bulunan kişidir.
  Etkin ve sorumlu kişiler, kendi haklarını, başkalarının haklarını, hatta bu dünyayı paylaştığı diğer canlı türlerinin haklarını bilen ve bu hakları koruma bilincine sahip olan kişilerdir.
  Sorumlu vatandaş; sivil toplum kuruluşlarına üye olarak dolaylı yoldan ülke yönetimine katılır ve insanların rahat ve huzurlu yaşaması için düzenlenen kanun ve kurallara uyar.
  Sorumlu vatandaş; seçme ve seçilme hakkını kullanır, vergi vermenin ve askerlik yapmanın bir vatandaşlık görevi olduğunu bilir.

25
like
1
love
3
haha
2
wow
2
sad
4
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir