Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Atasözleri / Diriler Dururken Ölüler Helva Yemez Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Diriler Dururken Ölüler Helva Yemez Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Diriler Dururken Ölüler Helva Yemez Atasözü

Anlamı:

Herkesin bir sırası vardır.

Hikayesi:

Eskiden Korkmaz Hoca adıyla bilinen meş­hur bir hoca varmış. Adı üstünde, cesareti ile ün yapmış bu hoca. Bir gün arkadaşları “Yahu hocam, sen ger­çekten de denildiği kadar korkmaz mısın? Bu gece bize mezarlıkta helva pişir de lakabını hak ediyor musun, etmiyor musun görelim” demişler. Koskoca anlı şanlı Korkmaz Hoca, mezarlıkta helva pişirmekten korkacak değil ya! “Tamam” demiş hoca.

Gecenin bir vakti yakacak odununu, helvayı pişirecek kazanını, ununu, şekerini, yağını almış mezarlığın yolunu tutmuş. Arkadaşları “Sen git, biz içeri girmeye kor­karız. Seni hep birlikte mezarlığın kapısında bekleyeceğiz” demişler. Ona da “Tamam” demiş hoca, tek başına girmiş mezarlığa. Meğer arkadaşları sabahtan anlaşmışlar, hocaya bir oyun oynamaya karar vermişler. İçlerinden biri, hocanın helva pişireceği mezarın yanma saklanmış. Hoca helvayı kavu­rurken o ortaya çıkacak, aklı sıra hocayı korku­tacakmış. Tabii hoca bütün bunlardan habersiz, iki mezar arasında ateşini yakmış, malzemeleri­ni tencerede karıştırmış, helvasını kavurmaya başlamış.

İşi tam bitmiş, mis gibi helva kokusu havaya yayılmış ki o da ne? Yandaki mezardan bembe­yaz, toz içinde bir el uzanmış helva tenceresine, beraberinde de korkutucu bir ses gelmiş, “Biz de helva isterüüük” diye. Korkmaz Hoca, elindeki kepçeyi pat diye uzanan ele vurmuş. “Hele dur bakalım,” demiş, “diriler dururken ölüler helva yemez.”

İşte böyle, herkesin, her işin bir sırası vardır. Haddimizi aşmamalı, önceliği olan kişilerin önüne geçmemeliyiz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir