Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Domates Reçeli Tarifi

Domates Reçeli Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Domates Reçeli Tarifi

Domates Reçeli İçin Malzemeler

  • 1 kg küçük boy domates (sarı veya kırmızı)
  • 1,5 çorba kaşığı sönmemiş kireç
  • 750 gr şeker
  • 1 litre su
  • ½ limon
  • 8-10 diş karanfil

Domates Reçeli Nasıl Yapılır?

Domatesleri yıkayıp süzün. Bol suyun içinde kürdanla diplerinden delerek çekirdeklerini tamamen çıkarın. Kireci soldaki sütunda tarif ettiğimiz şekilde hazırlayın. Domatesleri kireç suyuna yatırın. Her 10 dakikada bir bu suyu karıştırarak domatesleri 2,5 saat kireçli suda bekletin.

Daha sonra domatesleri bol suda yedi sekiz kez yıkayıp süzün. Reçel tenceresinde şeker ve 1 litre su ile şerbet hazırlayın. Kıvamı koyulaşana kadar ateşte tutun. İyice kaynadıktan sonra, ağdalaşmaya yakınken suyu iyice süzülmüş domatesleri ilave edin. Çok kısık ateşte pişmeye bırakın. Domates iyice yumuşadığı halde suyu koyulaşmamışsa kevgirle domatesleri çıkarın. Şerbeti arzu ettiğiniz kıvama gelene kadar kaynatın. Daha sonra domatesi tekrar şerbete atın.

İndirmeye yakın limon suyunu ve karanfili katın. Bir taşım kaynatın. Kıvamını anlamak için bir damla reçeli porselen tabağa damlatın. Sağa sola akmadan duruyorsa olmuştur. Soğuduktan sonra cam kavanozlara doldurup saklayın.

Edirne’de bu reçel yarım parmak boyunda, armut biçimli, açık sarı renkte özel bir domates türü ile yapılır. Bu reçel sanki hurma ile yapılmış gibi durur. Bozcaada ve Çanakkale civarında ise gene küçük boylu, oval şekilli ama kırmızı renkteki domatesler kullanılır. Domateslerin içine soyulmuş badem konduğu da olur.

Kireç Suyu Hazırlığı:

Kireç suyu hazırlamak için 70 gr sönmemiş kireci 5 su bardağı suya koyarak söndürün. Kireçli su durulana kadar bekletin. Üst kısımda toplanan duru kireç suyunu bir kaba alın. Bu suyu da durulana kadar tekrar bekletin. Üstte biriken duru kısmı tekrar süzün. Bu şekilde 2-3 kez bekletip süzdükten sonra kullanıma hazırdır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir