Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Ekşi Maya Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Ekşi Maya Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Ekşi Maya Tarifi

Ekşi maya birkaç gun bekletilip ekşitilmiş hamurdur. Maya olarak, hamur işlerim kabartmak için kullanılır. Bunun dışında, hamura lezzet de verir.

Aşağıda ekşi mayanın çok kolay bir tarifini bulacaksınız Her ekmek yaptığınızda çığ hamurdan bir topak ayırırsanız evinizde devamlı ekşi maya olur Ekşi maya topağını bolca un konulmuş cam bir kavanozun içinde saklayın Ekmek yoğuracağınız günün gecesinde ekşi mayayı ılık suyla ıslatın. Sabah hamuru yoğurun. Tüm mayalı hamurları ekşi maya ile de hazırlayabilirsiniz. Ekşi maya en fazla bir hafta içinde tazelenmelıdır. Bir hafta boyunca ekmek yapamayacaksanız biraz un ve suyla yoğurup mayayı tazeleyin Tekrar kavanoza koyun. Ekşi maya ile hazırlanan hamurların kabarması uzun sürer; bazen yarım günde, bir günde kabarır. Zorluk gibi görünen bu özelliğine rağmen hazır maya ile yapılanlara oranla çok daha lezzetli, besleyici ve sağlıklıdır.

Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Adım adım ekşi maya hazırlığı

1. Gün: Büyük bir çanakta 1 su bardağı koy unu ile 1 çay bardağı ılık suyu tahta kaşıkla karıştırın (veya yoğurun) Üstünü temiz bir bezle örtün. Ilık bir yerde ıkı gün dinlenmeye bırakın.

3. Gün: ilk gun hazırladığınız karışımın üzerine 1 su bardağı köy unu ile 1 çay bardağı ılık su ilave edip karıştırın. Ilık bir yerde bir gun dinlenmeye bırakın.

4. Gün: Bekletilen karışıma 2 su bardağı köy unu ile 2 çay bardağı ılık su ilave edip karıştırın. Ilık bir yerde bir gün daha dinlenmeye bırakın.

Beşinci günden itibaren hamuru koklarsanız veya tadarsanız çok ekşimiş olduğunu ve üzerinde birçok mmık kabarcığın oluştuğunu göreceksiniz. Fakat hamur sirke ekşisi gibi değil de, süt ekşisi gibi kokmalı. Çok itici bir şekilde sirke kokarsa bozulmuş demektir Muhtemelen kabarmış da olur Ekşi mayanızı istediğiniz hamur işinde kullanabilirsiniz Hamurun bir parçasını ayırmayı unutmayın!

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir