Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Diriler Dururken Ölüler Helva Yemez Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Gün Doğmadan Neler Doğar Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Ana Sayfa / Atasözleri / El Elin Eşeğini Türkü Çağırarak Arar Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

El Elin Eşeğini Türkü Çağırarak Arar Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


El Elin Eşeğini Türkü Çağırarak Arar Atasözü

Anlamı:

Bir kimsenin sıkıntısına çare bulacak olan yabancı kişi, yana yıkıla değil, ağırdan alarak bu işi yapar.

Hikayesi:

Bir gün Nasrettin Hoca bağında bahçesinde çalışırken kalabalık bir grubun kendine doğru yaklaştığını görmüş.“Hayırdır, bir şey mi oldu?” diye sormuş. “Aman sorma,” demiş içlerinden birisi, “ağa­nın eşeği kaybolmuş. Herkes etrafa salındı, eşek arıyoruz. Sana zahmet sen de senin bağını arar mısın?” “E ararım tabii” demiş hoca.

“Tamam, biz de aşağı bağlara bakalım” diye­rek köylüler hocanın yanından ayrılmışlar. Aradan biraz zaman geçmiş, köylüler aynı yoldan geri dönerken bağının içinde hocayı yanık yanık türkü çağırıp gezerken görmüşler. Tabii bir anlam verememişler gördüklerine. “Hocaaam, hocaaam,” diye bağırmış biri.

Hoca gayri ihtiyari kafasmı kaldırıp bakmış ne oluyor gibilerden. “Ne yapıyorsun hocam?” demiş köylü. “E eşek arıyorum” demiş hoca ilgisizce. “Aman hocam, türkü çağırıp geziyorsun. Doğru dürüst baktığın ettiğin yok ki. Allah aşkı­na eşek böyle mi aranır?” “Eeeee,” demiş hoca, “el, elin eşeğini türkü çağırarak arar.”

İşte böyle, aralarmda dostluk ve yakınlık bulunmayan kişiler birbirleri için yapacakları fedakârlıklarda gerçek dostlar gibi olamazlar. Yapıyor gibi görünürler ancak canı gönülden, seve seve yapmaz, anca poz verirler.

2
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir