Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
1. Sınıf Türkçe Ada Matbaacılık

En Güçlü Kim Metni Etkinlik Cevapları (1. Sınıf Türkçe)

En Güçlü Kim metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 1. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 64-65-66-67-68-69 (Bilim ve Teknoloji Teması)

En Güçlü Kim Metni Cevapları

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 64 Cevabı

Makineler mi, insanlar mı daha güçlüdür?

 • Cevap: Makineler daha güçlüdür. Fakat bu makineleri yapan insanlardır.

EN GÜÇLÜ KİM?

Bahar gelmişti. Ahmet, okuldan çıkınca servis beklemiyordu artık. Kırlardan geçerek kestirmeden varıyordu evlerine. Yine bir gün evlerine giderken  bulutları seyretti. Bir bulut olup dünyayı dolaşmak istedi. Rüzgâr bulutu dağıtınca vazgeçti. Daha kuvvetli bir şey olmak istedi.

Dalgın dalgın yürüyordu ki bir traktör geçip gitti yanından. Biraz kaba sabaydı traktör. Tekerleri çamur içindeydi. Olursa daha güzel bir şey olurdu. Taksi olurdu örneğin. Yok yok, taksi de olmazdı. Geçen gün bir taksi devrilmişti. Nasıl acımıştı ona. Hiçbir zaman kimseyi kendisine acındırmak istemezdi.

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 65 Cevabı

Ana caddeyi geçip deniz kıyısına indi. Belediyenin su yolu açan kepçesini gördü. Kanarya sarısı bir rengi vardı. İnsan eline benzeyen kocaman kepçesini toprağa daldırdığı gibi ne var ne yok, alıp çıkarıyordu.

Kepçenin kanal açmasını izleyen kalabalığın yanına vardı. Kalabalıktaki herkes kepçeye hayran hayran bakıyordu. (…) Kepçenin çalışmasını izleyenlerden yaşlı bir adam:

“Şundaki güce bakın bayım.” dedi yanındakine. “Yüz adam yapamaz bu aracın yaptığını. Harika bir makine bu!”

Tam o anda karar verdi. “Ben böyle bir kepçe olacağım işte.” dedi. (…) Hem de kararını hiç değiştirmeyecekti. Gördüklerinin içinde en güzel, en güçlü olanı oydu çünkü.

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 66 Cevabı

Toprağın üstüne oturdu, Çenesini iki elinin arasına alıp onu hayranlıkla izlemeye başladı, (,,,) Dalıp gitti, Ne kadar zaman geçtiğinin farkında değildi, Güneş ufuktaki dağların üstüne doğru devrilirken kepçeyi kullanan adam saatine baktı, İşinin  bitme zamanı gelmiş olmalıydı, Önce dev aracı durdurdu, Kapılarını kilitledikten sonra hiçbir şey söylemeden çekip gitti.

Kepçenin durmasıyla sessizleşti ortalık, (,,,) Harika bir makine de olsa kepçeyi yine şoförü çalıştırıp şoförü durdurmamış mıydı? Öyleyse o adam yokken koca araç bir hiçti, İçi pişmanlık duygusuyla doldu, Bu kararı da yanlış vermişti, “Kepçe de olmayacağım!” diye bağırdı boş alana doğru, “Bunların içinde en mükemmeli insan! Ben insan olacağım!,,” Evlerine doğru büyük adımlarla yürüdü, İçinde kuvvetli bir ders çalışma isteği vardı.

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 67 Cevabı

1. ETKİNLİK

Aşağıda resimlerini gördüğümüz araçların adlarını yazalım. Bu araçlardan nerelerde ve nasıl yararlanıldığını araştıralım. Öğrendiklerimizi arkadaşlarımıza anlatalım.

 • Cevap:

Taksi: Genellikle kent içinde yolcu taşıyan ve ücreti taksimetreyle belirlenen ticari otomobil.

Traktör: Genellikle tarla sürme, yük taşıma gibi işlerde kullanılan, tekerlekleri gevşek arazide tutunmasını sağlayabilecek biçimde olan, arkasına römork takılabilen motorlu araç.

Kepçe: Çok miktarda toprağı işlemek veya yerden alıp kamyon gibi araçlara yüklemekte kullanılan önünde bu işi gören büyük hazneli bir kepçesi bulunan iş makinesi.

2. ETKİNLİK 

Resimlerin olduğu bölümlerde Ahmet neler hissetti? Yazalım.

 • Cevap:

1. Resim: Bahar gelmişti. Ahmet, okuldan çıkınca servis beklemiyordu artık. Kırlardan geçerek kestirmeden varıyordu evlerine. Yine bir gün evlerine giderken bulutları seyretti. Bir bulut olup dünyayı dolaşmak istedi. Rüzgâr bulutu dağıtınca vazgeçti. Daha kuvvetli bir şey olmak istedi.

2. Resim: Tam o anda karar verdi. “Ben böyle bir kepçe olacağım işte.” dedi. (…) Hem de kararını hiç değiştirmeyecekti. Gördüklerinin içinde en güzel, en güçlü olanı oydu çünkü.

3. Resim: Kepçenin durmasıyla sessizleşti ortalık. (…) Harika bir makine de olsa kepçeyi yine şoförü çalıştırıp şoförü durdurmamış mıydı? Öyleyse o adam yokken koca araç bir hiçti. İçi pişmanlık duygusuyla doldu. Bu kararı da yanlış vermişti. “Kepçe de olmayacağım!” diye bağırdı boş alana doğru. “Bunların içinde en mükemmeli insan! Ben insan olacağım!..”

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 68 Cevabı

3. ETKİNLİK 

Aşağıdaki sorularla cevapları eşleştirelim.

1. Ahmet, dünyayı dolaşmak için ne olmak istedi? 

 • Cevap: Bir bulut olmak istedi.

2. Traktör ve taksiden niçin vazgeçti?

 • Cevap: Traktör çamurlu ve kaba sabaydı. Taksi de devrilmişti.

3. Ahmet, deniz kıyısında ne gördü? 

 • Cevap: Su yollarını açan kepçeyi gördü.

4. Kepçenin çalışmasını izleyen adam ne dedi? 

 • Cevap: Yüz adam yapamaz bu aracın yaptığını, dedi.

5. Ahmet, niçin kepçe olmak istedi? 

 • Cevap: Gördüklerinin içinde en güzeli ve güçlüsü olduğu için kepçe olmak istedi.

6. Şoför, kepçenin çalışmasını durdurunca Ahmet ne düşündü? 

 • Cevap: Şoför olmayınca koca araç bir hiçmiş diye düşündü.

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 69 Cevabı

4. ETKİNLİK 

Örnekteki gibi taşıtları tanıtıcı kart yazalım. Bu taşıtlar icat edilmeseydi yaşantımızda nelerin değişebileceğini belirtelim.

Adı: Taksi
Rengi: Sarı
Özelliği: Yolcu taşır.
Eğer olmasaydı gitmek istediğimiz yere ulaşamazdık.

 • Cevap:

Adı: Traktör
Rengi: Kırmızı
Özelliği: Arkasına takılan araçlar yardımıyla toprak üzerinde çeşitli işler yapar. Toprak sürer.
Eğer olmasaydı tarım yapamaz, meyve ve sebze yiyemezdik.

Adı: Kepçe
Rengi: Sarı
Özelliği: Toprak kazar, kanalar açar.
Eğer olmasaydı kanallar açamaz, toprak kazamaz, özellikle inşaat işleri yapamazdık.

Taşıtları tanıdık. Şimdi de kendimizi arkadaşlarımıza tanıtalım. Örneğin nelerden hoşlandığımızı, büyüyünce ne yapmak istediğimizi anlatabiliriz.

 • Cevap: Bu etkinliği siz yapabilirsiniz.

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayıncılık Bilim ve Teknoloji Teması Sayfa 64-65-66-67-68-69 En Güçlü Kim Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!