Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Etli Dolma Hazırlanışı
Yemek Tarifleri Pratik

Etli Dolma Hazırlanışı

Sponsorlu Bağlantılar


Etli Dolma İçin Malzemeler

Ölçüler:

  • 200 gr asma yaprağı
  • 1 orta boy lahana
  • 1 demet pazı
  • 500 gr orta boy dolmalık biber
  • 5-6 adet kabak
  • 5-6 adet patlıcan
  • 5 adet büyük soğan
  • 3-4 kaim pırasa

Etli Dolma Hazırlanışı

Asma yaprağı, pazı, lahana yapraklarını 2-3 su bardağı su ile, hafif diri kalacak şekilde, haşlayınız. Asma yapraklarının sapını çıkartıp büyükleri ikiye bölünüz. Tüylü kısmı üste gelmek üzere masaya yayınız. Bir miktar iç koyunuz. Kenarlarını kapatarak sarıp tencereye koyunuz. Lahana yapraklarının damarlarını çıkartıp birkaç parçaya bölünüz. Hazırlanan içten bir miktar koyarak sarınız. Tencereye yan yana diziniz. Pazı yapraklarının orta damarını çıkartınız. Geniş kısmına iç koyup sarınız. Uç kısmı alta gelecek şekilde tencereye sıralayınız. Dolmaların üzerine cam tabak kapatarak ½ bardak haşlama suyundan ilave ediniz. (Asma yaprağı salamura ise, haşlama suyu kullanılmaz.) Kapağını örterek kısık ateşte 35-40 dakika pişiriniz.

Biber, kabak, patlıcan: Biberleri yıkayıp, sap kısımlarını bastırarak çekirdek yatağı ile birlikte çıkartınız. Kabak ve patlıcanların saplarını kesip enine ikiye bölerek ortasını oyunuz. Hazırlanan sebzelerin içini doldurup tencereye yan yana diziniz. ½ su bardağı su ilave ediniz. Kaynayınca altını kısıp 35-40 dakika pişiriniz.

Karışık dolma yapmak istenir ise, biber, kabak, patlıcan ve domates birlikte hazırlanabilir. Domatesten kapak çıkartılıp kaşıkla içi boşaltılır. Diğer sebzeler yukarıdaki tarife göre hazırlanır.

Soğan: Soğanların başını kesip soyunuz. Tencereye 2 su bardağı su koyup kaynatınız, soğanları içine atıp 5-6 dakika pişiriniz. Sap kısımlarından bastırarak zedelemeden katları çıkartınız. İçlerini hazırlanan kıymalı iç ile doldurup tencereye yerleştiriniz. Üzerine haşlama suyunu döküp 35-40 dakika pişiriniz. 1 yumurta sarısı ve 1 limon suyunu çırpınız, dolmanın suyu ile ılıklaştırarak dolmaların üzerine dökünüz. Bir taşım kaynatıp altını kapatınız. Pırasa: Pırasaların kaim kısmını 5-6 cm uzunluğunda kesiniz. İki bardak su ile 5-6 dakika kaynatınız. Orta kısımlarını parmakla iterek dıştaki büyük yaprakları ayırınız. Yaprakların içini hazırlanan dolma içi ile doldurup tencereye yatay olarak yan yana diziniz. Haşlama suyunu üzerine döküp 35-40 dakika pişiriniz. 1 Yumurta sarısı ve 1 limon suyunu çırpınız, dolmanın suyu ile ılıklaştırarak dolmaların üzerine dökünüz. Bir taşım kaynatıp altını kapatınız.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir