Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Kefal Ekşilisi Tarifi

Loğusa Şerbeti Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Evde Boza Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Evde Boza Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Evde Boza Tarifi

20-25 kişilik | Hazırlama süresi: 3 saat + 2-3 gün dinlendirme

Evde Boza İçin Malzemeler

  • 2 su bardağı darı (veya bulgur boyun da öğütülmüş arpa, bulgur, mısır veya bunların karışımı)
  • 1 su bardağı yoğurt
  • Yaklaşık 1 su bardağı şeker
  • Yaklaşık 20 su bardağı su

üzerine:

  • Tarçın
  • Sarı leblebi

Evde Boza Nasıl Yapılır?

Darıyı (veya arpayı, bulguru,.mısırı) ayıklayın. Birkaç su yıkayıp süzün. Akşamdan 15 su bardağı su İle ıslatın. Ertesi gün kısık ateşte yaklaşık 2 saat, sık sık karıştırarak haşlayın. İyice helmelenince ateşten alın.

Karışımı ince süzgeçten geçirin. Süzgeçte kalan posayı 5 su bardağı su ile tekrar sulandırın, tencereye döküp 1 saat kaynatın. Bunu da süzgeçten geçirin. Süzdüğünüz lapa oda sıcaklığına gelinceye kadar bekleyin. El yakmayacak kadar ılınınca içine yoğurdu ve şekerin yarısını katıp karıştırın. Oda sıcaklığında 1-2 gün ekşimeye bırakın. Bu süre boyunca sık sık karıştırın ki güzel mayalansın. Arada sırada tadın. Tadı hafif ekşimeye başlayıp da içinde küçücük hava kabarcıkları oluşmaya başladığında kıvamına gelmiştir. Arzu ettiğiniz kadar su veya şeker katarak tadını ayarlayın. Üzerine tarçın serpip sarı leblebi ile servis yapın.

Çerkezlerin geleneksel içeceklerinden biri de “baksime” dedikleri bozadır. Darı, buğday, arpa veya mısırdan yapılabilir. Boza en fazla 6-7 gün boyunca içilebilir lezzette kalır. Çok çabuk mayalandığı için kolay ekşir. Bu nedenle uzun yolculuklara çıkamaz, yapıldığı yerin civarında satılır. Bozanın plastik veya metal kaplara değmemesi, cam, mermer, ahşap gibi reaksiyona girmeyen malzemeden yapılmış kap kacak içinde saklanması çok önemlidir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir