Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Evde Büryan Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Evde Büryan Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Evde Büryan Tarifi

30 kişilik | Hazırlama süresi: 3 saat

Evde Büryan İçin Malzemeler

  • 1 temizlenmiş erkek keçi veya erkek koyun
  • Tuz

Evde Büryan Nasıl Yapılır?

Keçi veya koyunun etlerini kopmayacak şekilde hayvanın yanlarına sarkıtın. Bolca tuzlayarak dinlendirin. Tandır kuyusu içinde meşe odunu yakarak kor haline gelmesini bekleyin. İçi suyla doldurulmuş geniş bir kulplu bakır kazanı çengelle kuyuya sarkıtın. Eti çengellerle suya ve kuyunun duvarına değmeyecek şekilde tandıra sarkıtın. Kuyunun üstünü metal kapakla kapatın. Hava almaması için kenarlarını çamurla sıvayın.

Et kuru sıcaklıkta pişerken su buharı ile de yumuşamış olur. Kendi sıcaklığıyla, etin özelliğine göre 2-3 saat kadar pişmeye bırakın. Eti kuyudan çıkarın, kancaya asarak parçalara bölün. Büryanın sıcak yenmesi makbul olduğu için kesilen parçaları tekrar tandıra sarkıtın. Sıcak eti yaş üzüm ve sıcak pide ile servis yapın.

Bitlis’te “hevür” denilen erkek keçi eti tercih edilir; yoksa erkek koyun eti kullanılır. Çarşıda bu işte uzmanlaşmış dükkânlarda yenir. Büryan, özellikle yazın veya sonbaharda yapılır. Bu mevsimde hayvanlar hem besili olur, hem de tabii otla beslendiklerinden etleri güzel kokar. Üzüm de bu mevsimde olgunlaştığından büryanın yanında taze üzüm yemek âdet haline gelmiştir. Etin yağının damladığı su “avşor” (tarifi “Çorbalar” bölümünde) yapımında değerlendirilir. Siirtliler ve Bitlisliler büryanın kendi şehirlerine ait olduğunu söyleyerek paylaşamamaktadırlar.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir