Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Kestane Haşlaması Tarifi

Kuskus Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Evde Erişte Tarifi

Evde Erişte Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Evde Erişte Tarifi

Evde Erişte İçin Malzemeler

  • Yaklaşık 1 kg un
  • 5 yumurta
  • 1 yemek kaşığı
  • tuz

Evde Erişte Nasıl Yapılır?

Unu geniş bir tepsiye eleyin, yarısını ayrı bir yere ayırın. Tepside bıraktığınız unun ortasını havuz biçiminde açın. Havuza yumurtaları kırın, tuzu koyun. Parmak uçlarınızla ortadan yoğurmaya başlayın. Düzgün, esnek, sertçe bir hamur elde edene kadar, gerektikçe un ilave ederek iyice yoğurun. Yumruk büyüklüğünde bezelere bölün. Unlu tezgâh üzerinde bezeleri tekrar yoğurarak öz- lendirin. Üzerini temiz bir bezle örterek yarım saat serin bir yerde dinlendirin.

Hamur bezelerinden birini unlanmış tezgâha koyun. Üzerine biraz daha un serpin. Oklava veya merdaneyle bir iki milim eninde, kalınca bir yufka elde edecek şekilde açın. Hazırladığınız yufkayı temiz bir çarşaf üzerinde kurumaya bırakın. Üst üste yapışmayacak kadar kurumuş ama bıçakla kesildiğinde kırılmayacak kadar da nemli iken kesmeye başlayın. Bunun için üç yufkayı üst üste koyun. Önce iki parmak eninde şerit şerit kesin. Sonra bu şeritleri de üst üste koyup üç dört milim eninde kesin. Kestiğiniz makarnaları başka bir temiz çarşafın üzerine serip kurumaya bırakın. Makarnaların birbirine yapışmaması için arada sırada ellerinizle altüst edin. Yapışmış hamurlar varsa ayırın.

1-2 gün sonra makama iyice kuruduğunda bez torbalara doldurarak saklayın. Erişte kestiğiniz zaman hava yeteri kadar sıcak değilse önce 1-2 gün temiz bezler üzerinde kurutun. Sonra ısıtılıp söndürülmüş fırında biraz bekletin.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir