Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Evde Kağıt Kebabı Tarifi
Yemek Tarifleri Pratik

Evde Kağıt Kebabı Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Evde Kağıt Kebabı Tarifi

8 kişilik | Hazırlama süresi: 3 saat

Evde Kağıt Kebabı İçin Malzemeler

  • 2 kg kemiksiz kuzu veya çebiç eti
  • 100 gr kuyruk yağı
  • ½ çay kaşığı karabiber
  • Tuz

Evde Kağıt Kebabı Nasıl Yapılır?

Kuzu etinin yağını üzerinde bırakarak kuşbaşı doğrayın. Kuyruk yağım küçük küçük doğrayın. Tuzlayıp biberleyerek harmanlayın. 4 parça büyük yağlı kâğıdı su serperek hafif ıslatın. Kâğıtların orta kısımlarına etleri paylaştırın. Sıkıca kapayarak bohça şekli verin. Bu bohçaları da bir bakır leğene yerleştirin.

Fırını 140 (türbo 120) derecede ısıtın. Kâğıt kebabını leğenle bitlikte firma sürün. 1 saat sonra leğene yarım su bardağı su serpin. Daha sonra et yumuşayana kadar, yaklaşık 2-3 saat daha ağır ağır pişirin.

Malatya’nın en bilindik çarşı yemeklerinden biridir. Elazığ’da da yapılır. Taş fırınlarda odun ateşiyle, fırının en soğuk bölümünde yaklaşık 5 saat pişirilir. Kâğıt kebabı, kuzunun kaburga veya kol küreği eti ile yapılır. Et yağsızsa kuyruk yağı katılmalıdır. Patates, patlıcan, biber gibi sebzeler de eklenebilir; o zaman ismi “sebzeli kâğıt” olur. Sebzeler bakır leğenlerin altına yerleştirilir. Üstüne yağlı kâğıda sarılmış etler ilave edilir. Alüminyum folyo kullanılmaz, etler özellikle yağlı kâğıda sarılır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir