Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Evde Yoğurt Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Evde Yoğurt Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Yoğurt Tarifi

Yoğurt İçin Malzemeler

  • 2 kg tam yağlı çiğ süt 2 çorba kaşığı yoğurt (tercihen ev yoğurdu)

Yoğurt Nasıl Yapılır?

Sütü bir taşım kaynatın. Daha sonra biraz suyunun uçması için kısık ateşte 10 dakika daha kaynatın. Sütü toprak veya cam bir kâseye dökün. Küçük parmağınızı yakmayacak kadar ılınmasını bekleyin.

Maya olarak 2 çorba kaşığı yoğurdu kullanın. Yoğurdu tahta kaşığın tersiyle iyice ezin. Ilık sütten bir miktar alıp ılıştırın. Daha sonra ılık mayayı sütün bir kenarından yavaşça dökün. Mayanın bütün sütle iyice karışması için kaymağını bozmadan sütü bir çatal yardımıyla alttan biraz karıştırın.

Sütün üzerine bir tabak örtün. Onun da üzerini kalınca örtüler veya battaniyeyle kapatarak ılık durmasını sağlayın. Sıcak- ılık bir yerde mayalanmaya bırakın. Yaklaşık 3 saat sonra sütün üzerinde biraz su birikmişse yoğurt tutmuştur. Buzdolabına kaldırabilirsiniz. Henüz üzerinde su birikmediyse biraz daha mayalanmaya bırakın.

Yoğurdun tadı, kullandığınız süte bağlıdır. Koyun sütü ile yapılan yoğurt koyu kıvamlı olur, pişirilince kesilmez. Keçi sütü ile de lezzetli yoğurt olur, özellikle sonbahara doğru keçi yoğurdu bayağı koyu kıvamlıdır. Otlakta otlamış, dışarıda gezinmiş hayvanların sütü en makbul olanıdır.

Hakiki yoğurt durdukça birkaç gün içinde ekşir. Özellikle ayran, mantı, çorba bu hafif ekşimiş yoğurtla nefis olur. Eğer yoğurt yenemeyecek kadar çok ekşimişse biraz ısıtılır, süzülür, lor peyniri yapılır.
Süt çok soğumuşsa veya ortam çok soğuksa yoğurt mayalanmayabilir. Bu durumda yoğurt tası sıcak su dolu bir tencerenin içine oturtularak bekletilir.

*******

Süzme Yoğurt Tarifi

Süzme Yoğurt İçin Malzemeler

  • 2 kg sütten mayalanmış taze yoğurt

Süzme Yoğurt Nasıl Yapılır?

Taze yoğurdu bir gün buzdolabında bekletin. Pamuklu temiz bir yoğurt beze koyun. Bezin dört ucunu üstten bağlayıp yüksek bir yere asın. Altına bir çanak koyarak yoğurt suyunu içine akıtın.

2-3 saat sonra suyu tamamen süzülünce kese yoğurdu hazırdır. Hemen kullanmayacaksanız buzdolabında saklayın. Kese yoğurdunu salata, çorba ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Yoğurt suyunu atmayın; çok besleyicidir. Yoğurt suyu ayran, çorba veya hamur işlerinde değerlendirilebilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir