Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Evde Yoğurt Tarifi
Yemek Tarifleri Pratik

Evde Yoğurt Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Evde Yoğurt Tarifi

Evde Yoğurt İçin Malzemeler

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt, Anadolu’nun en önemli katığıdır. Taze yoğurt kaşıklanarak hemen hemen tüm yemeklerin yanında yendiği gibi, çorbalarda da bolca kullanılır Aslında, hemen her şeyde olduğu gibi, yoğurdun da bir mevsimi vardır. Yoğurt, koyun sütünün, keçi sütünün bulunduğu ılkbahar-yaz aylarında taze olarak yapılır. Sonbahardan sonra azalır. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygın olduğu yerlerde durum böyledır Bahar ve yaz aylarında taze yoğurt kullanılır Sonbahar ve kış aylarında ise yemeklere, çorbalara koyulaştırılarak saklanmış kese yoğurdu (süzme yoğurt) veya peskütan katılır.

Peskütan, Sivas’ın çok değerli bir yiyeceğidir. Yoğurt önce keselerle asılarak 1-2 gun bekletilir. Daha sonra tencerelerde pişirilir. 5-6 ay boyunca tüketilebilir (Tarifim “Kiler” bölümümüzde bulabilirsiniz)

Koyun sütünden yapılan yoğurt koyu kıvamlı olur. Yemeklere, çorbalara katıldığında kesilmez Koyun yoğurdu yerine inek yoğurdu kullanırsanız çorbanın kesilmemesi için içme ayrıca 1 yumurta ve 1 çorba kaşığı un ilave edebilirsiniz Yoğurt, tereyağının da ana maddesidir aslında Yayıklara konulan yoğurt iyice çalkalanır Üste çıkan yağ alınır; bu, yayık yağıdır. Yanı hakiki tere- yağıdır. Kalan sıvıya katık/ay- ran denir Ayran da olduğu gibi içilir veya çorbalara, yemeklere, hamur işlerine katılır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir