Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kompoziyon / Fatih Sultan Mehmet’in Liderliğini Anlatan Kompozisyon

Fatih Sultan Mehmet’in Liderliğini Anlatan Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar


Fatih Sultan Mehmet’in Liderliğini Anlatan Kompozisyon

Bundan yaklaşık beş asır önce bugün bile bütün dünyanın tanıdığı, herkesin kahramanlığının önünde saygıyla eğildiği ve İstanbul denilince akla gelen ilk isim olan Fatih Sultan Mehmet dünyaya geldi. Eğitimi bir padişahın oğlundan çok, eğitime susamış birine verilen hayat dersleri şeklinde geçti. Daha çocukken yaşadıkları, eğitilme şekli onu ileride kahraman yapabilecek bir düzeydeydi. O çocukluğunun getirdiği şımarıklıkları bile yaşamaya fırsatı olamayacak biriydi.

Bir gün öğretmeninin yaramazlık yaptığı şikayeti üzerine babası ona ders vermek istedi. Dersteyken içeri giren padişahın yanına koşmaya çalışan Fatih’i öğretmeni durdurmuş, içeri giren padişahı da odasından kovmuştur. Bir daha derslerini bölerse tokat bile atacağını söylemişti. Bu manzara karşısında şok uğrayan Fatih öğretmeninin padişahtan bile daha güçlü olduğunu düşünmüş, böylece öğretmenlerine karşı çok daha büyük bir saygı beslemiştir.

Onun yaşadığı bu olay, kendisini liderliğe götürecek küçük kıvılcımların başlangıcı olacaktır. İleride Haliç’i geçemediğinde gemileri karadan yüzdürmeyi emredecek liderliğe daha o yaşta erişmiştir diyebiliriz.

İşte herkesin tarih kitaplarında okuduğu o cihan fatihi Mehmet Han liderliğe giden yolda büyük dersler alarak zaferlere ulaşmayı bilmiştir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir