Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Fırında Kaz Tarifi
Yemek Tarifleri Pratik

Fırında Kaz Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Fırında Kaz Tarifi

8-10 kişilik | Hazırlama süresi: 5 saat

Fırında Kaz İçin Malzemeler

  • 1 tuzlu kaz (kurutulmuş Kars kazı)

Fırında Kaz Nasıl Yapılır?

Kazı pişirmek için çok geniş bir tencereye ihtiyacınız olacak. Kazın tuzunun azalması için üzerini geçecek kadar bol suda 2 saat bekletin. Bu suyu süzün. Üzerini 4-5 parmak geçecek kadar temiz soğuk suyla ateşe oturtun. Önce harlı ateşte bir taşım kaynatın. Suyun üstünde biriken kefini (köpüğü) kevgirle alın. Daha sonra altını iyice kısın. Et iyice yumuşayana kadar, yaklaşık 2 saat haşlayın. Eti kemiğinden kolayca ayrılacak gibi yumuşamış olmalı. Fırını 180 (türbo 160) derecede ısıtın.

Haşlanmış kazı hiç bölmeden, göğüs kısmı üstte kalacak şekilde fırın tepsisine koyun. 20 dakika bu şekilde pişirdikten sonra kazın diğer yüzünü çevirin. Sırtı altın sarısı renk alana kadar fırınlayın.

Haşlama suyunda pişirilmiş kavalca pilavı, kızılcık şerbeti (tarifleri “Pilavlar” ve “İçecekler” bölümlerinde) ve yoğurt ile servis yapın. Fırında biriken kaz yağını pilava karıştırabilirsiniz.

Tuzlu kaz, Kars ve İğdır civarında hazırlanır. Sonbaharda kesilen kazlar tuzlu suya yatırılıp açık havada kurumaya bırakılır. Soğuk yerlerde saklanır. Buralarda kaz tamamen doğal ortamda bulduklarıyla beslendiğinden etin lezzeti hafif olur.

Kaz eti Kars’ta çok sevilir ve birçok şekilde pişirilir. Yörede birçok evde bulunan tandırda hazırlanır, ismine de “tandırda kaz çekmesi” denir. Kaz eti önce haşlanır, suyuna bulgur pilavı hazırlanır. Bulgur tenceresi tandırın dibine yerleştirilir. Üstüne de kaz asılır. Kaz bir yandan kızarırken, bir yandan da yağı pilava damlar.

Kars’ta yüzyıllardır tarımı yapılan kavılca buğdayının pilavıyla yenir. Kaz Yahnisi: Büyük parçalar halinde doğranmış kaz eti bol soğan ve patatesle haşlanır. Suyu çektirilecek şekilde pişirilir.

Kaz Tiridi: Kaz eti didilip suyuyla birlikte yufka ekmeğin üzerine dökülerek yenir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir