Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Kuzu Kapama Tarifi

Kuzu Buğulaması Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Fırında Kuzu Kolu Tarifi
Yemek Tarifleri Pratik

Fırında Kuzu Kolu Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Fırında Kuzu Kolu Tarifi

6 kişilik | Hazırlama süresi: 1 saat 40 dakika

Fırında Kuzu Kolu İçin Malzemeler

  • 2 adet kuzu kolu (bütün)
  • 5-6 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı kekik
  • 2 kuzu gömleği
  • Tuz, karabiber

Fırında Kuzu Kolu Nasıl Yapılır?

Fırını 200 (turbo 180) derecede ısıtın. Etin üzerinde bıçakla 5-6 minik çentik açın. Buralara kabuğu soyulmuş sarımsak dişlerini yerleştirin. Eti tuz, karabiber, kekik ile ovalayın. 15 dakika dinlendirin.

Ilık suyla ıslatılmış gömleği açıp etleri sarın. Bir tepsiye yerleştirin. Tepsiyi de fırının orta rafına koyun. Sıcak fırında 1,5 saat kadar pişirin. Et iyice yumuşamış olmalı. Eti parçalara ayırıp pilav üzerine yayarak servis yapabilirsiniz.

Kuzu gömleği kuzunun iç organlarını sarar, yağlı bir zar görünümündedir. Soğukta saklandığı zaman sertleşir. Bunun için ılık veya sıcak suyla yumuşatarak kullanmak gerekir. Etin üzerini zar gibi kaplayarak fırında kurumasını engeller. Kuzu etinin fırında kurumaması için yağlı olması makbuldür. Kasaptan alınırken üzerindeki yağ temizletilmemelidir. Yemeğin aslı, etrafı taşla örülü tandır kuyularında pişirilir. Kuyunun içinde ateş yakılır. Ateş kor haline gelince çengelle et sarkıtılır. Kuyunun kapağı örtülür. Hava almaması için kenarları yağlı çamurla sıvanır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir