Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kompoziyon / Geleneksel Seyirlik Oyunlarımızla İlgili Kompozisyon

Geleneksel Seyirlik Oyunlarımızla İlgili Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar


Geleneksel Seyirlik Oyunlarımızla İlgili Kompozisyon

Biz İstanbul’da oturuyoruz. Ama babam aslen Nevşehirli. Yazları bazen Nevşehir’e gidiyoruz. Yine böyle bir yaz Nevşehir’e gitmiştik. Bir akşam dediler ki akşama şenlik var. Köy yerinde başladı bir telaş. İnsanlar heyecanla akşam olmasını bekliyordu. Beni de merak sardı. Belki İstanbul’da bunun gibi birçok etkinlik yapılıyordu ama köy yeri için bu gibi etkinlikler eşi bulunmaz eğlence fırsatlarıydı.

Evdekiler önce gitmeme kızdılar. Sonra izin verdiler. Adamın biri deve kılığına giriyor, diğeri Arap gibi yüzünü boyuyor ve aralarında başlıyorlardı tiyatroya benzeyen bir gösteri yapmaya. Çok hoşuma gitmişti. Sonraları bu oyunlar üzerine araştırmalar yaptım.  Geleneksel yani geçmişten günümüze kadar gelen seyirlik yani izlemelik oyunlar olduğunu öğrendim sonra. Meğer Anadolu’nun her yerinde böyle oyunlar oynanırmış. Her yörenin de seyirlik oyunu farklılık gösterirmiş. Kahramanlar değişirmiş.

Bence bu zengin kültüre sahip ülkemizde hala böyle geleneklerin yaşatılması çok güzel. İnsanlar hem kendi hayatlarına eğlence katıyor, hem tiyatro yerine geçen bu oyunlar sayesinde kültürünü biliyor hem de kültürel zenginliğimiz artıyor. O yüzden bence siz de en kısa zamanda bir seyirlik oyunu izleyin. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir