Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
4 Yıllık Bölümler

Geomatik Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Geomatik Mühendisliği Taban Puanları, Geomatik Mühendisliği Başarı Sıralamaları, Geomatik Mühendisliği Başarı Sıralaması ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık.

Geomatik Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Geomatik Mühendisliği, Harita (Jeodezi ve Fotogrametri) Mühendisliğinin uzay ve bilgi teknolojilerindeki gelişmeler ışığında güncellenmiş halidir. “Geomatik” sözcüğü; Geo (Yeryüzü) ve Enformatik kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Geomatik, Yer’i ve Uzay’ı oluşturan nesnelere ait konumsal ve fiziksel parametrelerin ileri mühendislik yöntemleri ile ölçülmesi, veri tabanlarında depolanması, analizi ve sonuç ürünlerin sunumu ile ilgilenen bilim dalıdır. Geomatik uydu-bazlı radyo dalgalarından, mikron seviyesindeki lazer ve optik ölçmelere kadar değişen çeşitli ölçüm teknikleri kullanır.

Dünyada en hızlı gelişen sektörler arasında bulunan geomatik teknolojisinin içerdiği konular arasında; Jeodezi, Ölçme Tekniği, Fotogrametri, Uzaktan Algılama, Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Kartografya, Kamu Ölçmeleri ve bu disiplinlere ait çok geniş uygulama alanları yer alır. Bölüm mezunları Jeodezi, Ölçme, Fotogrametri, Uzaktan Algılama, Coğrafi/Arazi Bilgi Sistemleri, Küresel Konumlama Sistemleri Kartoğrafya ve Veritabanı Sistemleri alanlarında iş bulabilir.

Geomatik Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları” açısından değerlendirdiğimizde ise; İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Okan Üniversitesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitelerinde olduğunu görüyoruz.

Üniversite AdıBölümPuan TürüTaban PuanıKontenjanBaşarı Sıralaması
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİGeomatik Mühendisliği(İngilizce)SAY393.006070299
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİGeomatik MühendisliğiSAY367.007093311
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİGeomatik Mühendisliği(İngilizce)SAY336.0060128444
İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİGeomatik Mühendisliği(Burslu)SAY297.002193919
İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİGeomatik Mühendisliği(%50 İndirimli)SAY0.0013Dolmadı
ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİGeomatik MühendisliğiSAY0.0040Dolmadı

Geomatik Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ” ile ilgili yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!