Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Yufkalı Gardala Tarifi

Kûl Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Gezen Tavuk Nedir Niçin Güzeldir
Yemek Tarifleri Pratik

Gezen Tavuk Nedir Niçin Güzeldir

Sponsorlu Bağlantılar


Gezen Tavuk Nedir Niçin Güzeldir

Tavuk eti çok önemli bir besindir. Özellikle açık havada gezinmiş, canının istediğini yemiş olan tavuklar çok değerlidir. Açık havada dolaştıklarından topraktan buldukları çok çeşitli gıdalarla beslenmiş olurlar. Etleri, yumurtaları daha lezzetlidir.

Tavuk, bundan 30-40 yıl önce, bu kadar kolay ulaşılabilen bir gıda değildi. Tavuk yemek için ya biraz varlıklı olmanız ya da tavuk beslemeniz gerekirdi. Hatırı sayılır bir misafir geldiğinde pişirilirdi. Öyle iki dakikada ocak üstünde sotelenip de pişirilen bir yemek değildi. Tavuk dikkatlice yolunur, temizlenir, tütsülenir, soğukta 1-2 gün bekletilir, sonra su dolu bir kazanda uzun uzun haşlanırdı.

Bugün marketlerde kolaylıkla tavuk bulabiliyoruz ancak her geçen gün bu tavuklarla ilgili yeni tartışmalara şahit oluyoruz. Çok kalabalık kümeslerde, belki de hiç güneş ışığı görmeden büyümeleri, yedirilen yemler, uygulanan ilaçlar, kesim ve yolma usulleri derken tavuk etinin bu kadar bol ve bu kadar ucuz bir gıda haline gelmiş olmasını garipsiyoruz.

Tavuklarını açık havada gezinmesine İzm vererek yetiştiren kişilerden, köy pazarlarından sağlıklı tavuk (veya horoz) bulup da kestirebilirseniz aşağıda anlatılan şekilde temizleyebilirsiniz.

Tavuk nasıl temizlenir?

Mümkünse tavuk kesildikten sonra, sıcağı sıcağına yolunmalıdır Bu şekilde tüyleri kolayca yolunur Bu mümkün değilse, yanı tavuk soğumuşsa önce iç organları temizlenir, tüyleri daha sonra yolunur. Tavuğu temizlemek için boyun derisini kursağın üzerinden bıçakla keserek kursağını çıkarın.

Daha sonra tavuğu sırtüstü yatırın. Keskin bir bıçakla gerisinin üstünden enlemesine küçük bir yarık açın. Bu yarığı iki elinizle dikkatlice ters yönlere çekerek genişletin. Elinizi sokup dikkatlice iç organlarını çıkarın.

İç organlarını çıkarırken karaciğere bağlı bulunan, fındık büyüklüğündeki, yeşil renkli öd kesesini patlatmamaya dikkat edin, öd kesesi patlarsa tavuk piştiğinde acı olur Tavuğun gerisinden (üçgen biçimli yağ çıkıntısı) 1 cm kadar parçayı kesip atın.

Çıkardığınız iç organlarından karaciğer, yürek ve taşlık yenebilir. Taşlık ceviz büyüklüğünde sertçe bir kesedir. Enlemesine yarıya bölünüp içindeki taşlar, yemek parçalan temizlenir. Taşların hemen altında bulunan sert tabaka bıçağın ucuyla sıyrılıp çıkarılır. Koyu pembe renkli bir et kalır.

Tavuğun boyun kısmı ve içi iyice yıkanıp süzülür. Tüylerini yolmak için sıcak (ama kaynar olmayan) bir suya tavuk batırılıp çıkarılır. Tüyleri yolunur. Elle tek tek yolunamayacak kadar küçük tüylerim temizlemek için tavuk kuvvetli olmayan ama alevli bir ateşe gösterilir. Hızlı hareketlerle bütün derisi uzaktan ateşe gösterilir. Böylece tüylen alazlanmış olur.

Daha sonra tavuk üzerini geçecek kadar bol suda üç kez yıkanır. İyice temizlendiğine kanaat getirildiğinde kurulanır. Buzdolabında (veya buzlukta) 1-2 gün bekletilir. Daha sonra oda sıcaklığına getirilip pişirilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir