Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Biber Turşusu Tarifi

Evde Tarhana Yarmalı Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Göçe Tarhanası Tarifi

Tatlı ve Çorba Tarfileri

Göçe Tarhanası TarifiGöçe Tarhanası Tarifi

Göçe Tarhanası İçin Malzemeler

  • 1 kg göçe (buğday kırığı)
  • Yaklaşık 10 su bardağı süt
  • 2 kg süzme yoğurt (tercihen koyun yoğurdu)
  • 2 yumurta
  • 5 su bardağı un
  • Kaya tuzu (dövülmüş)

Göçe Tarhanası Nasıl Yapılır?

Akşamdan göceyi ayıklayın, yıkayıp süzün. 5 su bardağı sütle birlikte ateşe koyun. Dibinin tutmaması için devamlı tahta kaşıkla karıştırarak ağır ağır suyunu çektirin. Göçe yumuşamadan sütü çekerse üzerine azar azar sıcak süt ilave edin. Göçe yenecek gibi yumuşayana kadar pişirin. Ateşten alıp soğumaya bırakın.

Soğumuş olan göceyi yoğurt, yumurta, un ve tuzla karıştırın. Avucunuzla mıncıklayarak yoğurun (yoğururken yumruklamayın). Tuzuna bakın, gerekirse biraz daha tuz ilave edip tekrar yoğurun. Oda sıcaklığında bir gece bekletin.

Ertesi sabah güneş gören temiz bir yere geniş bir çarşaf serin. Üzerini hafifçe unlayın. Yoğurduğunuz hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp elinizle bastırarak çarşafın üzerine birbirine değdirmeden dizin.

Üstü kurudukça tersyüz edin. Bu şekilde tamamen kuruyun- caya kadar 2-3 gün bekletin. Kuruyunca bez torbalara alın. Rutubetsiz, kuru bir yerde saklayın.

Aşurelik buğdayın kırılmışına göçe ismi verilir. Göçe bulamazsanız aşurelik buğdayı kuvvetli bir mutfak robotunda pilavlık bulgur boyunda çekebilirsiniz. Tarhananın çabuk ve iyi kuruması için yaz sonu-sonbahar başı gibi güneşli günlerde hazırlamak en iyisidir. Tarhana hamuru tazeyken kuruması beklenmeden bir miktarı ayrılıp taze taze pişirilebilir. Bu tarhana ile yapılan çorbanın tarifini “Çorbalar” bölümünde bulabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!