Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Pelverde Zerdali Ezmesi Tarifi

Bademli Kayısı Reçeli Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Gül Reçeli Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Gül Reçeli Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Gül Reçeli Tarifi

Gül Reçeli İçin Malzemeler

20-22 adet reçellik gül (mayıs gülü)
2 su bardağı su
1 kg şeker
2 çorba kaşığı limon suyu

Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

Reçel yapmak için güllerin sadece pembe taç yaprakları kullanılır. Öncelikle, bu yaprakların dibindeki beyaz kısımları ayıklayın. 2 su bardağı su ile kaim tabanlı geniş bir tencereye koyun. Güller yumuşayana kadar pişirin. Bu sırada güller rengini kaybedip solacak. Daha sonra şekerini katın. Arada bir karıştırarak koyulaşana kadar ağır ateşte pişirin. Üzerinde köpük biriktikçe kaşıkla alıp atın.

En son limon suyunu ilave edin. 10-15 dakika daha kısık ateşte kaynatın. Limon suyuyla birlikte güllerin rengi tekrar pembeleşir. Kıvamına gelip gelmediğini anlamak için bir damla reçeli porselen tabağa damlatın. Dağılmadan top gibi duruyorsa yeteri kadar koyu- laşmıştır; ateşten alabilirsiniz. Tencerede üstü açık olarak soğutun. Kavanozlara doldurarak serin ve karanlık bir yere kaldırın.

Reçel yapmak için mayıs ayında açan mayıs gülü, reçel gülü veya Muhammediye gülü denen incecik pembe yapraklı, katmerli, buram buram kokulu gül kullanılır. Üzerine ilaç sıkılmamış, doğal olarak yetiştirilmiş gülleri kullanın. Reçel yapılmayan güller şeker ile ovularak saklanabilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir