Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Yemek Tarifleri

Gül Reçeli Tarifi  

Gül Reçeli Tarifi

Gül Reçeli İçin Malzemeler

  • 20-22 adet reçellik gül (mayıs gülü)
  • 2 su bardağı su
  • 1 kg toz şeker
  • 2 çorba kaşığı limon suyu

Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

Reçel yapmak için güllerin sadece pembe taç yaprakları kullanılır. Öncelikle, bu yaprakların dibindeki beyaz kısımları ayıklayın. 2 su bardağı su ile kalın tabanlı geniş bir tencereye koyun. Güller yumuşayana kadar pişirin. Bu sırada güller rengini kaybedip solacak. Daha sonra şekerini katın. Arada bir karıştırarak koyulaşana kadar ağır ateşte pişirin. Üzerinde köpük biriktikçe kaşıkla alıp atın.

En son limon suyunu ilave edin. 10-15 dakika daha kısık ateşte kaynatın. Limon suyuy- la birlikte güllerin rengi tekrar pembeleşir. Kıvamına gelip gelmediğini anlamak için bir damla reçeli porselen tabağa damlatın. Dağılmadan top gibi duruyorsa yeteri kadar koyulaş- mıştır; ateşten alabilirsiniz. Tencerede üstü açık olarak soğutun. Kavanozlara doldurarak serin ve karanlık bir yere kaldırın.

Reçel yapmak için mayıs ayında açan, mayıs gülü, reçel gülü veya Muhammediye gülü denen incecik pembe yapraklı, katmerli, buram buram kokulu gül kullanılır. Üzerine ilaç sıkılmamış, temiz bir yerde doğal olarak yetiştirilmiş gülleri kullanın. Reçel yapılmayan güller toz şeker ile ovularak saklanabilir. Gül, Osmanlı hekimlerinin birçok derde şifa olarak kullandıkları bir ilaçtı.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close