Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Dut Şurubu Tarifi

Pancar Çırpması Tarifi

Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Gül Şerbeti Tarifi

Gül Şerbeti Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Gül Şerbeti Tarifi

8-10 kişilik | Hazırlama süresi: 50 dakika

Gül Şerbeti İçin Malzemeler

  • 4 adet kokulu mayıs gülü
  • 6 su bardağı su
  • 2 su bardağı şeker
  • 1 çorba kaşığı limon suyu

Gül Şerbeti Nasıl Yapılır?

Güllerin renkli taç yapraklarının dibindeki beyaz kısımları temizleyin. Gül yapraklarının içinde böcek olmamasına dikkat edin. Bir kenarda bekletin. Bir tencerede 6 su bardağı su ile 2 su bardağı şekeri 10 dakika kadar kaynatın. Ayıklanmış gül yapraklarını ilave edin. Arada bir tahta kaşıkla karıştırarak kısık ateşte 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra limon suyunu katın. Bir taşım daha kaynatıp ateşten alın. Gül yapraklarını tülbentten süzün. Hemen kullanmayacaksanız sıcak sıcak kavanoza koyup kapağını kapatın. Baş aşağı soğumaya bırakın.

Hemen kullanacaksanız arzu ettiğiniz kadar su, şeker ve buz ile kıvamını ayarlayın. Reçel veya şerbet yapmak için ince yapraklı, mis kokulu pembe bir gül çeşidi kullanılır. Bu gül mayıs ayında açtığı için mayıs gülü veya Muhammediye gülü de denmektedir. Gülün sadece renkli taç yaprakları kullanılır. Güllerin doğal olması, ilaçlanmamış olması çok önemlidir.

Buzun kolay bulunamadığı zamanlarda kar ile içilirdi. Gül şerbeti farklı bir şekilde daha hazırlanabilir. Gül yaprakları cam bir şişeye konur, üzerine su eklenir. 8-10 gün güneşte bekletilir. Süzülür. Şeker, su ve buzla tatlandırılıp kıvam verilir ve içilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir