Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
3. Sınıf Türkçe Gizem Yayıncılık

Güneş Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları (3. Sınıf Türkçe)

Güneş Serbest Okuma metni cevapları ve soruları, Gizem Yayıncılık 3. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 138 (Doğa ve Evren)

Güneş Serbest Okuma Metni Cevapları

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Gizem Yayıncılık Sayfa 138 Cevabı

GÜNEŞ

Her sabah aynı şey olur. Yatağınızdan fırlarsınız, gözlerinizdeki uyku mahmurluğu dağılmaya başlarken onu görürsünüz. Güneş, gökyüzünde yükselir ve yeni bir gün başlar. Güneş bir yıldızdır aslında. Bizim yıldızımızdır. Yıldız denildiğinde birçok insanın aklına gökyüzünde sadece geceleri görünen o minicik ışık noktaları gelir. Güneş’imizin bu kadar büyük ve parlak görünmesinin nedeni Dünya’ya en yakın yıldız olmasıdır. Eğer uzayın derinliklerine seyahat ederek diğer yıldızlara yaklaşabilseydik onlar da çok büyük görünürlerdi.

Güneş çok büyük ve çok sıcaktır. O kadar büyüktür ki Güneş’in yüzeyine tam 109 tane Dünya sığabilir. Çok uzun yıllar önce insanlar, Güneş’in Dünya’nın etrafında döndüğünü sanıyorlardı. Bugün aslında dönenin Güneş değil, Dünya olduğunu keşfettik. Biz hissetmesek bile Dünya sürekli dönüyor. Dünya kendi etrafında büyük bir top gibi döndüğü için biz bazen Güneş’e bakan tarafta, bazen de Güneş’e bakmayan tarafta yer alırız.

Güneş’e bakan tarafta yer aldığımızda Güneş ışınları bize ulaşır. Bu durumda vakit gündüzdür. Güneş’e bakmayan tarafta yaşıyorsak bizim için vakit gece olmuş demektir. Dünya, kendi çevresinde dönerken aynı zamanda Güneş’in çevresinde de döner. Ancak bu dönüş sırasında izlediği yol tam yuvarlak değildir. Bazen Güneş’e yaklaşır bazen de Güneş’ten uzaklaşır. Dünya, Güneş’in etrafında dönerken bulunduğumuz yer bazen Güneş’e daha yakın, bazen de daha uzak olur. Biz Güneş’e yakın olan tarafta bulunuyorsak yaz mevsimindeyiz demektir. Uzak taraftaysak hava soğuk, mevsim kıştır. Güneş olmasaydı dünyadaki canlılar hayatını sürdürmeyi başaramazdı. Dünya’mız ısınmaz, her şey donardı. Güneş’imiz gerçekten çok özeldir. Bize ışık verir, hayat verir. O bizim yıldızımızdır.

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Gizem Yayıncılık Doğa ve Evren Sayfa 138 Güneş Serbest Okuma Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
12
love
9
unlike
9
angry
6
clap
4
sad
2
happy
1
confused

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!