Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Güzel Pilav Nasıl Yapılır
Yemek Tarifleri Pratik

Güzel Pilav Nasıl Yapılır

Sponsorlu Bağlantılar


Güzel Pilav Tarifi

Güzel Pilav Nasıl Yapılır?

Ustalığın Ölçüsü Pilav

Çorbadan sonra en çok yediğimiz yemek pilav olsa gerek. İster bulgurdan, ister pirinçten yapılmış olsun, çoğumuzun karnı bir kaşık pilav olmadan doymaz. Eskiden bir aşçının ustalığını anlamak için pilav pişirtirlermiş. Çok kolay görünmesine rağmen kıvamını ayarlamak ustalık işidir.

Kavurma ve salma usulleri

Bu bölümdeki tariflerimizde iki temel usulün kullanıldığını göreceksiniz: Kavurma ve salma. Kavurma usulüyle pilav yapmak için pirinç yağda kavrulur, üzerine sıcak su dökülür. Salma usulünde ise pirinç hiç kavrulmadan, doğrudan yağlı sıcak su içme boca edilir.

Islatma

Pilav yaparken ilk ış, pirinç veya bulgurun dikkatli bir şekilde taşından veya içindeki yabancı maddelerden ayıklanmasıdır. Pirinç pilavı yapılacaksa pirinç tuzlu sıcak suyla yarım saat kadar ıslatılır. Bu esnada pirinç de şişmeye başlamış olur.

Pişirme

Pilav tariflerimizde genelde bir olçu pirince bir buçuk ölçü su kullandık. Kendi damak tadınıza göre bu ölçüyü dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bire bir ölçü veya bire iki ölçü su koyanlar vardır. Ayrıca her cins pirinç farklı oranda su kaldırır. Yeni bir pirinç türünü misafirinize pişirmeden önce evde kendinize pişirerek bir kez deneyin. Pirinci önceden sıcak suyla ıslatmak da pişirirken daha az su ile pişmesini sağlar. Eğer aceleniz varsa ve pirinci ıslatma imkânınız yoksa bire iki ölçü su kullanın.

Bulgur pirince oranla daha fazla su çeker. Genelde tariflerimizi bire iki ölçü ile verdik. Bire üç ölçü dahi su çekebilir.
Pirinç pilavına bir iki damla limon suyu veya bir iki ince dilim limon da koyulur. Bu pilavın rengini daha güzel yapar, pirinç tanelerinin yapışmasını önler.

Pilav pişirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kapağının iyice kapatılmış olup çok kısık ateşte pişirilmesidir. Pişme sırasında karıştırılmaması tercih edilir. Suyunu çektiği halde sert kaldıysa sıcak su ilave edilir. Pilavın piştiği suyunu çekmesinden, üzerinin göz göz olmasından veya hafif bir çıtırtı sesi çıkarmasından anlaşılabilir.

Demleme

Pilav piştikten sonra ateşten alıp yirmi dakika kadar demlendirmek gerekir. Kimi hanımlar tencereyle kapak arasına pamuklu bez yayıp dinlendirir. Kimi hanımlar tencerenin kapağım hafif aralık bırakarak demlendirir. Pilav demlendikten sonra genişçe bir tahta kaşıkla dikkatlice dıştan içe doğru bir kez karıştırılır. Böylece servise hazır olur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir