Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
4 Yıllık Bölümler

Halkbilim Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Halkbilim Taban Puanları, Halkbilim Başarı Sıralamaları, Halkbilim Başarı Sıralaması ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık.

Halkbilim Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Halkbilim, toplumsal ve siyasal yapıdan ekonomik örgütlenmeye, sözlü gelenek, değerler sistemi ve inançlardan yiyecek-giyecek üretimi, mimari, süsleme sanatları gibi maddi kültür ürünlerine kadar kültürel yaşamın bütününü inceleyen bir disiplindir. Doğumdan ölüme kadar insanların yaşantısında yer alan maddi ve manevi bütün kültür öğelerini bilimsel olarak derleyen, araştıran, değerlendiren ve bunların sistematik bir açıklamasını yaparak insanlığın kültür tarihini ve özellikle halk kültürünün genel gelişme kurallarını inceleyen, kültürler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları belirleyip ortaya koyan bir bilim dalıdır.

Kısa bir bilgilendirme girizgahından sonra sizlere bir soru sormak istiyoruz.  Türkiye’nin yörelerinde yaşayan insanların yaşayış biçimini merak ediyor musun? Dillerini, müziklerini, gelenek, görenek ve inançlarını, yemek çeşitliliklerini, mimari ve giyimlerine kadar yakından tanıyabilirsin. Bölüm kültür öğelerini bilimsel olarak araştıran, değerlendiren ve bunların sistematik bir açıklamasını yapabilen bireyler yetiştirmeyi amaçlar. Bölüm kapsamında Antropoloji, Arkeoloji, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Coğrafya, Dilbilim gibi dersler alınır.

Bölüm mezunları akademisyenliğin yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda iş bulabilirler.

Halkbilim Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları” açısından incelediğimizde ise; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde olduğunu, sözel puanla öğrenci aldığını ve kontenjanın da 50 olduğunu belirtmek isteriz.

Üniversite AdıBölümPuan TürüTaban PuanıKontenjanBaşarı Sıralaması
ANKARA ÜNİVERSİTESİHalkbilimSÖZ311.0050212732

Halkbilim Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ” ile ilgili yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!