Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Harnup Pekmezi Keçiboynuzu Pekmezi Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Harnup Pekmezi Keçiboynuzu Pekmezi Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Harnup Pekmezi Keçiboynuzu Pekmezi Tarifi

Harnup Pekmezi Keçiboynuzu Pekmezi İçin Malzemeler

10 kg harnup (keçiboynuzu)

Harnup Pekmezi Keçiboynuzu Pekmezi Nasıl Yapılır?

Harnubu yıkayın, süzün, çekiçle ezerek birkaç parçaya ayırın. Bakır kazanda veya tahta bir kapta bir karış üzerine çıkacak kadar suyun içinde 3 gün bekletin. Bu zaman zarfında keçi- boynuzunun özü suya çıkar. Daha sonra keçiboynuzunun suyunu bir tülbentten geçirerek geniş bir tencereye alın. Çıkan posanın üzerine tekrar su koyup süzün. Üstüne su serpme işlemini toplam 7 kez yapın. Her seferinde daha az tatlı bir su elde edersiniz.

Elde ettiğiniz suyun tamamını ateşe koyun. Üstüne köpük çıktıkça alarak atın. Arada sırada karıştırarak pekmez hafifçe koyulaşana kadar, yaklaşık 3-4 saat pişirin. Kıvamını anlamak için biraz pekmezi soğutup bakın, sıcakken anlaşılmaz. Bir tabağa damlattığınızda sağa sola dağılmadan duruyorsa kıvamına gelmiştir.

Pekmezi soğuyuncaya kadar tencerede bekletin. Toprak kaplara veya cam kavanozlara boşaltarak üstünü sıkıca kapatıp saklayın.

Harnup (boynuz – keçiboynuzu) Antalya ve Mersin’in önemli bir ürünüdür. Çiğ olarak yendiği gibi pekmezi de yapılır. Yörede harnup pekmezinin harnup kütüğü ile piştiğinde daha güzel olduğuna inanılır. Pekmezin fazla koyulaşması veya fazla sulu kalması istenmez, tam kıvamında pişmelidir. Bunun için pişme süresinin sonlarına gelindiğinde tencere soğumaya bırakılır. Daha sonra küçük tencerelere az miktarda alınarak kıvamında pişirilir. Pekmezden arta kalan posa hayvanlara yedirilir. Yörede harnup pekmezinin birçok hastalığa şifa olduğuna inanılır. Harnup pekmezi, tahinle karıştırılarak yenir, suyla karıştırılarak içilir veya yağda kızarmış ekmeğin üzerine gezdirilerek yen

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir