Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Haşhaş Helvası Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Haşhaş Helvası Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Haşhaş Helvası Tarifi

8-10 kişilik ] Hazırlama süresi: 50 dakika

Haşhaş Helvası İçin Malzemeler

  • 2 su bardağı haşhaş tohumu
  • 2 su bardağı pekmez

Haşhaş Helvası Nasıl Yapılır?

Haşhaşı ayıklayın, yıkayıp kurutun. Bir kenarda bekletin. Pekmezi kalın tabanlı bir tencerede koyulaşana kadar ağır ateşte kaynatın. Ağda kıvamına gelip gelmediğini anlamak için su dolu bir kaba bir damla pekmez damlatın. Top gibi kalırsa kıvamı tamam demektir. Pekmezin içine haşhaşı ilave edin. Tahta kaşıkla karıştırarak 1-2 dakika daha pişirin. Ateşten alın.

El dayanacak kadar ılıyınca yumurta büyüklüğünde parçalar koparın. Bu parçaları düz ve temiz iki taş arasında inceltin. Taşları birbirine vurduğunuzda haşhaş tohumları da ezilmiş olacak. Bıçak sırtından biraz daha kaim olacak şekilde incelince dürüm yaparak servis tabağına koyun. Kalan helvayı da aynı şekilde hazırlayın.

Burdur’da bu helva bazen cevizli, bazen de cevizli-haşhaşlı olarak hazırlanabilmektedir. Isparta’da haşhaş helvası biraz daha farklı bir şekilde hazırlanır. Biraz yağ ile pekmez kaynatılır. Bunun içine kavrulup ezilmiş haşhaş eklenir. Biraz da un konur. Koyulaşmcaya kadar pişirilir. Helva soğumadan avuç içinde sıkım yapılır ve yenir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir