Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Gün Doğmadan Neler Doğar Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Hay’dan Gelen Hû’ya Gider, Selden Gelen Suya Gider Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Ana Sayfa / Atasözleri / Hatır İçin Çiğ Tavuk Yenir Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Hatır İçin Çiğ Tavuk Yenir Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Hatır İçin Çiğ Tavuk Yenir Atasözü

Anlamı:

İnsan sevdiklerinin hatırı için, olmadık şeyi yapar, her türlü fedakarlıkta bulunur.

Hikayesi:

Vaktiyle bir adamcağızın çere çöpe şikâyet eden, huysuz mu huysuz, bir söyleyene bin ah eden bir karısı varmış. İşin ilginç yanı adamcağız huysuz da olsa karısı pek severmiş. Severmiş sevmesine ama karısını sinirlendirmekten de pek korkarmış. Günün birinde adamcağız bütün gün çalışıp yorulmuş, akşamüzeri yorgun argın eve gelmiş. Suratı yine bir karış hâlde karısı kapıyı açmış. Adam elini yıkayıp sofraya kurulmuş.

 

İçeriden mis gibi yemek kokusu geliyormuş. Belli ki akşam yemeğinde tavuk varmış. Adam iştahla sofraya oturmuş, hemen tavu­ğun bir budunu kavramış, ete dişlerini gömmüş. Koca bir lokmayı koparmak istemiş ama lokma bir türlü kemikten ayrılıp ağzna gelme­miş. Adam uğraşmış, uğraşmış, ama dişleri eti kesmemiş. Belli ki tavuk iyi pişmemiş.

Şimdi karısına bu tavuk pişmemiş dese, karısı yaygarayı basacak. “Vay efendim, ben sabahtan beri çocuk baktım, ev temizledim, yemek yaptım da geçmiş karşıma bir de yemek pişmemiş diyorsun. Sen nasıl adamsın? Hiçbir şeyi beğenmez misin? Benim canım çıktı, sen daha boğazının derdindesin, vır vır da vırvır, dır dır da dırdır…” “Aman ne gerek var kavgaya gürültüye” diye düşünmüş adam. Sesini çıkarmamış, zor bela tavuktan kopardığı lokmaları suyla yutuvermiş. Karısı da işini bitirip sofraya oturup, tavuğu ağzna alınca demiş ki, “Ay ilahi bey, bu tavuk pişmemiş, sen nasıl yedin bunu?” Adam şimdi dese ki “Ben de fark ettim de dır dır edersin diye diyemedim” kadın başlayacak “Vay vay vay, ben dırdırcı bir kadın mıyım da, ne diye dır dır edeyim de” diye dır dır etmeye. “Ah canım karıcım,” demiş adam, “tavuk çiğdi biliyorum ama seni o kadar çok seviyorum ki, senin o güzel hatırın için çiğ tavuk bile yenir. ” Aman karısı bir mutlu olmuş, bir mutlu olmuş; o asık suratı yerini gülücüklere bırakmış.

İşte böyle, insan sevdiğinin hatırı için hiç aklıma gelmedik şeyleri yapabilir. Sırf sevdiği istiyor diye romatizmalı hâliyle yağmurda yürüyüş yapabilir; çatır çatır güneşin altında taş taşıyabilir; hatta karın altında don­durma bile yiyebilir… Sevsin yeter!

0
like
0
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

2 Yorumlar

  1. Bu gerçekten olmuş mu?
    Yani doğrumu,yaşanmış bir olay mı?

  2. Bu hikaye gerçekten yaşanmış mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir