Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Hedik Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Hedik Tarifi

8 kişilik | Hazırlama süresi: 1 gece ıslama + 1 saat

Hedik İçin Malzemeler

  • 2 su bardağı hediklik buğday (veya aşurelik buğday)
  • 1 su bardağı nohut

Hedik Nasıl Yapılır?

Buğdayı akşamdan bol suyla 10 dakika kadar kaynatın. Kapağını örtüp sabaha kadar bekletin. Nohudu akşamdan ıslatın. Sabah buğdayı kendi suyuyla tekrar ateşe koyun. İyice yumuşayana kadar, yaklaşık 1 saat pişirin. Suyunu çeker gibi oldukça sıcak su ilave edin. Çok lapa olmasın, çok sert de kalmasın. Suyunu çektirin. Nohudun ıslama suyunu süzün. Üzerine üç dört parmak çıkacak kadar suyla yumuşayana kadar haşlayın. Hafif sulu bırakın, suyu çok fazlaysa bir kısmını dökün. Nohudun içine buğdayı koyup 10 dakika da birlikte pişirin. Yerken isteyenler üstüne tuz-karabiber veya toz şeker serpebilir.

Malatya’da ve pek çok şehrimizde yapılan bir atıştırmalıktır. Bebeğin ilk dişi görüldüğünde de “diş hediği” veya “diş buğdayı” pişirilir. Arzuya göre içine ceviz, kuru üzüm, kuru dut, kuru kayısı gibi malzemeler de ilave edilir. Hedik yaparken her yörede içine nohut konulmaz, bazı yerlerde sadece buğday ile yapılır.

Kenger Sakızı

Kenger bitkisinin köklerinden oluşan bu sakız Orta ve Doğu Anadolu’da bilinir. Malatya, Darende ve Tunceli’de çok sevilir Özellikle genç kız ve hanımlar çiğnerler. Kenger sakızı başta bayağı serttir Çiğnendikçe yumuşar. Sakızlar suyu sık sık değişen kavanozların içinde saklanır. Şifalı olduğuna inanılır Kenger bitkisi (Gundelıa tournefortii) “kengel” veya “çengel” olarak da söylemr.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir