Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
4. Sınıf Türkçe Özgün Matbaacılık

Hızlı Düşünmek Metni Etkinlik Cevapları (4. Sınıf Türkçe)

Hızlı Düşünmek metni cevapları ve soruları, Özgün Matbaacılık Yayınları 4. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 180-181-182-183 (Bilim ve Teknoloji)

Hızlı Düşünmek Metni Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 180 Cevabı

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Bilgisayarın zaman içinde nasıl bir gelişim gösterdiği hakkındaki araştırmadan edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Bilgisayarlar ilk önce abaküs gibi basit sayma işlemleri için kullanılıyordu. 1600’lerden sonra giderek hızlanan teknoloji bugüne kadar ilerlemiştir. İlk başlarda oda büyüklüğünde olan bilgisayarlar daha sonra günümüzdeki gibi elle tutulur hale gelene kadar gelişme göstermiştir. Günümüzde bir çok yerde bilgisayarlar ile bilgi depolanması yapılmaktadır.

2. Bilgisayarı günlük yaşantınızda nerede ve ne amaçlarla kullanıyorsunuz? Örnekler veriniz.

 • Cevap: Bilgisayar evlerimizde ödev hazırlama ve eğlence amaçlı olarak, okullarda eğitim amaçlı sunumlar hazırlanmasında, dil eğitiminde ve eğitici videoların izlenmesinde, marketlerde satılan ürünlerin fiyatlarının hesaplanması ve stok kontrolünün sağlanmasında, yollarda trafik ışıklarının zamanlamasının yapılmasında, hastanelerde hasta kayıtlarının ve bilgilerinin tutulmasında, ameliyatlarda teknolojik cihazların kontrolünde gibi farklı yer amaçlarla kullanılmaktadır.

HIZLI DÜŞÜNMEK

Dijital bilgisayar pek çok açıdan insanoğlunun en büyük icadıdır. Teleskopların gözlerimizin, radyoların da kulaklarımızın gücünü arttırması gibi, bilgisayarlar hayal edebileceğimizden bile hızlı ve doğru bir şekilde bilgiyi işlememizi sağlar. İlk bilgisayarlar abaküs gibi basit sayma ve hesaplama araçlarıydı. İlk mekanik bilgisayarlar 1600’lerde ortaya çıktı. Bilgisayarlar, geçtiğimiz yüzyılda geliştirildi; daha doğru bir ifadeyle elektronik alandaki gelişmelere paralel olarak yeniden icat edildi. Oda büyüklüğündeki ilk elektronik makinelerin kullanımından sonraki 10 yıl içinde, (…) daha küçük ve daha hızlı cihazlar ortaya çıktı. 20 yıl içinde, bilgisayarlar güçlü mikroişlemcilere sahip oldu. Günümüzde bilgisayarlar, kalkınmış ülkelerdeki hemen hemen her evde, okulda ve iş yerinde yer almaktadır ve modern dünyanın işlemesini sağlayan makinelerde kullanılmaktadır.

1. ETKİNLİK

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 181 Cevabı

a. Metinde geçen aşağıdaki kelimelerin anlamını önce tahmin ediniz. Sonra bu kelimelerin anlamını sözlükten bulup karşılarına yazınız.

 • Cevap:

icat:
tahminim: Ortaya yeni bir şey koymak bir şeyi bulmak.
sözlük anlamı: bulmak eylemi ya da biçimi.

teleskop:
tahminim: Gökyüzünü incelemek için kullanılan alet.
sözlük anlamı: Sonsuzdaki bir nesnenin gerçek görüntüsünü, içbükey bir aynadan yapılmış olan merceğinin odak düzleminde veren ve gökbilimle ilgili gözlemlerde kullanılan optik aygıt.

abaküs:
tahminim: Eskiden sayı saymaya yarayan bir alet.
sözlük anlamı: Çörkü, sayıboncuğu.

mekanik:
tahminim: Elektronik araçlar aletler bütünü.
sözlük anlamı: Kuvvetlerin nesneler ve devinimler üzerindeki etkisini, devinimi ve dengeyi konu alan fizik dalı

cihaz:
tahminim: Farklı işlere yarayan farklı çalışma prensiplerine bağlı aletlerdir.
sözlük anlamı: Aygıt.

b. Yukarıdaki kelimeleri anlamına uygun olarak kullanacağınız birer cümle yazınız.

 • Cevap:

İcat Kelimesi : Yapılan icatlar insanlığa yararlıdır.
Teleskop Kelimesi : Amcam bana teleskop almış.
Abaküs Kelimesi : Abaküsle sayı saymayı öğrendim.
Mekanik Kelimesi: Aletlerin mekaniğini çok merak ediyor.
Cihaz Kelimesi: Hastaneye yeni cihazlar alınmış.

2. ETKİNLİK 

Metinden edindiğiniz bilgileri kendi cümlelerinizle aşağıya yazınız.

 • Cevap: Bilgisayarlar ilk önce abaküs gibi basit sayma işlemleri için kullanılıyordu. 1600’lerden sonra giderek hızlanan teknoloji bugüne kadar ilerlemiştir. İlk başlarda oda büyüklüğünde olan bilgisayarlar daha sonra günümüzdeki gibi elle tutulur hale gelene kadar gelişme göstermiştir. Günümüzde bir çok yerde bilgisayarlar ile bilgi depolanması yapılmaktadır.

3. ETKİNLİK 

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 182 Cevabı

Metne göre aşağıdaki cümlelerden doğru olanların başına “D”, yanlış olanların başına “Y” yazınız.

 • Cevap:

İlk bilgisayarlar basit sayma ve hesaplama işlemlerini yapabilen araçlardı. (D)
Bilgisayarların, gözlerimizin gücünü arttıran teknolojik aletler olduğu söylenebilir. (Y)
İlk mekanik bilgisayarlar 2000’lerde kullanılmaya başlanabildi. (Y)
İlk elektronik bilgisayarlar bir oda büyüklüğündeydi. (D)
Bilgisayarlar, bilgiyi hızlı ve doğru bir şekilde işlememizi engelleyen araçlar olarak hayatımıza girdi. (Y)

4. ETKİNLİK 

a. Metne göre insanoğlunun en büyük icadı neymiş? Yazarın bu görüşüne katılıyor musunuz? Nedenini açıklayınız.

 • Cevap: Metne göre insanoğlunun en büyük icadı mekanik bilgisayarlardır. Yazarın bu görüşüne kısmen katılıyorum. Bence bu tamamen doğru değil. Bilgisayarlar çok büyük yenilikler getirse de tıp alanında veya fabrika araçları gibi birçok alette çok büyük icatlardır. Yine telefonda hem bilgisayar görevi görmekte hem de daha kolay bir şekilde kullanılmaktadır. Bence en büyük icat telefondur.

b. Metne göre bilgisayarlar ne zaman ortaya çıkmış, ne zaman gelişme göstermiş? Bu bilgisayarların özelliklerini günümüz bilgisayarlarıyla karşılaştırınız.

 • Cevap: İlk mekanik bilgisayarlar 1600’lerde ortaya çıkmış ve daha 10 yıl sonra gelişme göstermiştir. Bu bilgisayarlar eskisine göre daha hızlı ve küçük olsa da gerek özellikleri bakımından gerekse bilgi depolaması açısından bu kadar gelişmiş değildi. Şu anda daha kolay ve gelişmiş şekilde bunlar yapılabilir.

c. Günümüzde bilgisayarlar nerelerde kullanılmaktadır? Örnekler veriniz.

 • Cevap: Günümüzde bilgisayarlar, kalkınmış ülkelerdeki hemen hemen her evde, okulda ve iş yerinde, bilginin işlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Hastane, okul, emniyet , adli kurumlar resmi yerler gibi bütün işlem gereken kurumlarda bilgisayar olmazsa olmazdır. Bu bilgisayar sayesinde bilgiler işlenir ve saklanır. Bilgiler daha sonra lazım olduğunda başka bir şehirden kolayca bulunabilir. Buda davaların görülmesi, hasta kayıtları gibi kayıtların bulunması ve işlenmesi açısından büyük önem taşır.

5. ETKİNLİK 

a. Teknolojik bir alet ile ilgili kullanma kılavuzunu inceleyiniz. Kılavuzda hangi bilgilerin yer aldığı hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz.

 • Cevap: Süpürge makinesi ile ilgili kullanma kılavuzunu inceledim. Bu kılavuzda makinenin bölümleri, nasıl kullanılacağı, bir arıza oluşması halinde ne yapılacağı ve garanti belgesi bulunmaklaydı.

b. Kullanma kılavuzuna göre bu aletin kullanılma aşamalarına yönelik yönergeler yazınız. Bu yönergeleri uygun görsellerle destekleyerek bir broşür hazırlayınız.

 • Cevap: Elektrikli süpürgeyi, sevkiyat/ taşıma kaynaklı hasar ve eksik parçalar açısından kontrol edin. Dikkat: Ambalaj malzemesini çocukların ulaşamayacağı bir yerde muhafaza edin. Toz haznesinin Takılması/Çıkarılması Elektrik fişini çekin. Toz haznesini çıkarmak için, toz haznesi çıkarma düğmesine basın ,toz haznesi taşıma sapını tutarak toz haznesini çıkarın. Toz haznesi doğru bir şekilde yerleştirildiğinde, üst kapağın yerine oturduğundan emin olun.

6. ETKİNLİK 

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 183 Cevabı

Farklı yazı karakterleriyle yazılmış aşağıdaki yönergeleri okuyunuz. Bu yönergeleri, olayların oluş sırasına göre numaralandırınız.

 • Cevap:

Bilgisayar açıldığında çalışmak istediğiniz programı seçip çalışmanızı gerçekleştiriniz. (3)
Bilgisayar kapandığında bir büyüğünüzden bilgisayarın fişini prizden çıkarmasını isteyiniz. (5)
Kasanın üzerindeki veya ekranın sağ alt köşesindeki “power (güç)” düğmesine basarak bilgisayarı açınız. (2)
Bilgisayarın fişinin prize takılı olduğundan emin olunuz. (1)
Çalışmanızı tamamladığınızda bilgisayarı kapatmak için önce ekranın sol alt köşesindeki menüye tıklayıp açılan pencereden “kapat” seçeneğini işaretleyiniz. (4)

7. ETKİNLİK 

Dilimize yabancı dillerden geçmiş aşağıdaki kelimelerin Türkçe karşılıklarını yazınız. Bu kelimeleri birer cümlede kullanınız.

 • Cevap:

data : Veri
self-servis : başkalarının onlara hizmet etmeyip herkesin kendi işini kendi görmesi
joystick :oyun kolu
star : Şarkıcı
no-frost :buz tutmaz
start : Başlama
dijital : sayısal
dizayn : tasarım
e-mail : elektronik posta
jenerik : eşdeğer

SONRAKİ METNE HAZIRLIK

Teknolojinin günlük yaşantımıza sağladığı yararlar hakkındaki düşüncelerinizi defterinize kısaca yazınız.

 • Cevap: Teknoloji günlük hayatımızın her yerinde bizlere yardımcı olmaktadır. En basit örneklerden gidersek , buluşu zor ama hayatımızın her yerinde olan elektrik ve elektrikle açılan ışıklar. Işıklandırma sayesinde gece olduğu zaman da hayatımıza rahatça devam edebiliyoruz. Ödevlerimizi yapmak, günlük işlerimize devam etmek, gezmek, rahatça yemek yemek gibi birçok hayatsal faaliyetler ışıkla kolaylaşır. Eğer ışık olmasaydı önümüzü bile göremez çok zorlanırdık.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları {Bilim ve Teknoloji} Sayfa 180-181-182-183 Hızlı Düşünmek Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!