Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Hukuk ve Adalet Meb Yayınları

Hukuk ve Adalet Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 13

Hukuk ve Adalet Ders Kitabı Sayfa 13 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Hukuk ve Adalet Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 13

Aşağıdaki tarihsel olayı analiz ederek yorumlayalım ve yazdıklarımızı arkadaşlarımızla paylaşalım.

Hz. Ömer’in Adaleti: Hz. Ömer, halifeliği döneminde bir gün beraberindeki heyetle birlikte Şam’a gitmek üzere yola çıkar. Yardımcısı Mugiyre de yanındadır. Uzun çöl yolculuğu sırasında Mugiyre’nin yaya yürümesini kabul etmeyen Halife, onunla bir anlaşma yapar. Anlaşmaya göre belli aralıklarla biri deveye binerken diğerinin de deveyi çekmesine karar verirler. Tam Şam’a girecekleri anda deveye binme sırası Mugiyre’ye, çekme sırası ise Hz. Ömer’e gelir. Heyettekiler sıra Mugiyre’ye geldiği hâlde Hz. Ömer’in deveye binmesini ister. Çünkü kendilerini karşılayacak olan yöneticilerin karşısında bu durumun daha uygun olacağını düşünürler. Hz. Ömer, anlaşmaları gereği adil olanın, Mugiyre’nin deveye binmesi olduğunu söyleyerek bu teklifi geri çevirir. Ancak Mugiyre’nin ısrarı üzerine deveye binmeyi kabul eder.

  • Cevap: Hz. Ömer’in halifedir ve dönemin en önemli insanlarından birisidir. Fakat Hz. Ömer adaleti ile tanınır. Bu davranışla Yardımcısı Mugiyre’yi onurlandırmış ve aynı zamanda ne kadar adil olduğunu göstermiştir.

Meb Yayınları Hukuk ve Adalet Ders Kitabı Sayfa 13 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!