Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Hukuk ve Adalet Meb Yayınları

Hukuk ve Adalet Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 153

Hukuk ve Adalet Ders Kitabı Sayfa 153 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Hukuk ve Adalet Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 153

Aşağıdaki olayı okuyalım ve dava sürecini sınıfta canlandıralım. Daha sonra soruları cevaplayalım.

Ömer Bey’in Hukuk Mücadelesi

Ömer Bey elektrik mühendisidir. Çalıştığı devlet kurumunun müdürü, Ömer Bey’e uzmanlığı olmayan işleri de yaptırmak istemiştir. Uzmanlığı ve görevi dışındaki bu işleri yapmak istemeyen Ömer Bey, müdürüne itiraz etmiştir. Müdürü ise Ömer Bey’i istemediği hâlde uzak bir ilçeye görevlendirmiş ve sonrasında yine Ömer Bey’in isteği dışında bir ile tayini çıkmıştır. Ömer Bey hakkını aramak ve korumak için dava açmaya karar vermiştir.

1. Bir hâkim, davalı ve davacı, avukatlar gibi yargı çalışanlarının rollerinin yer aldığı bu canlandırma etkinliği sonunda hâkimin kararını yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından değerlendirelim.

  • Cevap: Bu etkinlik sınıf içinde yapılacaktır ve sonuçları canlandırmaya göre yazılacaktır. Burada hakimin vereceği kararın adil, tarafsız ve vicdana uygun olması önemlidir.

2. Sizce bu canlandırmada hâkimin verdiği karar ile adalete olan güven sağlanmış mıdır? Neden?

  • Cevap: Eğer hakim zorba Müdür hakkında gerekli cezai işlemleri başlatmış ve Ömer Bey’i haklı bulmuşsa hâkimin verdiği karar ile adalete olan güven sağlanmış olur. Ama Ömer Bey aleyhine bir karar çıkarsa adalete olan güven  sarsılır.

Meb Yayınları Hukuk ve Adalet Ders Kitabı Sayfa 153 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!