Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Hukuk ve Adalet Meb Yayınları

Hukuk ve Adalet Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 23

Hukuk ve Adalet Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Hukuk ve Adalet Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 23

Pozitif ayrımcılık, bazı insanları diğerlerinden ayırarak hiçbir sebep olmadan avantajlı duruma getiren ayrımcılıkla aynı şey midir? Tartışalım. Pozitif ayrımcılıkla ilgili bir örnek de kendi hayatımızdan verelim.

  • Cevap: Pozitif ayrımcılığın bir sebebi vardır. Hiçbir sebep olmadan avantajlı duruma getiren ayrımcılıkla aynı şey değildir. Pozitif ayrımcılıkla ilgili şu örnek verilebilir. Kısa boylu olan öğrencilerin ön sırada oturma isteklerinin öğretmen tarafından dikkate alınması ve kısa boylu olan öğrencilere pozitif ayrımcılık uygulanması.

Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz. Çocuklar, yaşlılar, engelliler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.

Anayasamızda yapılan bu değişikliğin ne anlama geldiğini açıklayalım.

  • Cevap: Çocuklar, yaşlılar, engelliler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler toplumuzda ve devletimizin gözünde her zaman pozitif ayrımcılığa sahiptirler. Pozitif ayrımcılıkla birlikte bu bireyler diğer bireylerle eşit haklara sahip olmuş ve dezavantajları ortadan kalkmış olur.

Meb Yayınları Hukuk ve Adalet Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!