Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / İçli Köfte Hazırlamanın İncelikleri
Yemek Tarifleri Pratik

İçli Köfte Hazırlamanın İncelikleri

Sponsorlu Bağlantılar


İçli Köfte Hazırlamanın İncelikleri

Bazı yemekler en güzel ana ocağında öğrenilir, içli köfte de bu tür yemeklerdendir, içli köftenin bulgurlu hamurunu yoğurup parmaklarla çabucak, hem de incecik açmayı öğrenmek küçük yaşlarda daha kolaydır. Sonradan da öğrenilebilir elbet Üstelik burada verdiğimiz fotoğraflarla insanın gözünde canlandırması çok daha kolay.

İçli köfte hazırlığı

içli köftenin içini oluşturacak olan kıyma harcı önceden hazırlanıp iyice soğutulur. Çoğu zaman bir gece önceden yapılıp soğukta saklanır. Iç malzemede bol kıyma, soğan, maydanoz, baharat, kimi zaman ceviz bulunur.

içli köftenin dışının ana malzemesi ince bulgurdur ince bulgur tanelerinin birbirine yapışması için kimi zaman yağsız sınırsız kıyma, kimi zaman da incecik kırılmış buğday kullanılır Bu incecik kırılmış buğdayı çarşıda içli köftelik kırık buğday diye bulabilirsiniz Bulunamazsa onun yerine irmik de kullanılabilir.

Önce bulgur ve kullanılıyorsa kırık buğday ıslatılır, tuzu serpilir. Üstü nemli bir bezle örtülüp yarım saat kadar dinlendirilir. Hamuru yoğurmaya başlamadan evvel bir kenara bir tas tuzlu su hazır edilir.

İçli Köfteyi Yoğurma

Eller hafif hafif ıslatılarak hamur yoğrulmaya başlanır. Hamur kurudukça üzerine azar azar su serpilir. Yoğruldukça hamur esnekleşir, kolayca şekil alır. Kıvama gelip gelmediğini anlamak için hamurdan bir topak alınıp oyulmaya çalışılır Kolayca oyu- luyorsa tamamdır.

Bulgur kıyma ile yoğrulacaksa önceden ıslatılmaz. Kıyma ile yoğrulmaya başlanır. Kurudukça üzerine tuzlu su serpilerek yoğrulur.
Hamur ceviz boyunda eşit parçalara bölünür Bu parçalar birbirine değmeyecek şekilde bir tepsiye konur. Üstleri nemli bir bezle örtülür.

İçli Köfte Açma ve doldurma

Eller hafifçe ıslatılıp parçalardan biri açılmaya başlanır Hamur sol avucun içinde olur, sağ elin ışaretparmağı ile hamurun ıçı oyulur. Hamur oyuldukça sol elin içinde kendiliğinden döner.
Hamurun ıçı genişledikçe ışaretparmağı ve ortaparmakla birlikte oyulur. En sonunda incecik olduğunda kaşıkla ıçı konur Hamur harem üzerine doğru kapatılıp şekil verilir. Kapatılmış olanlar birbirine değmeyecek şekilde tepsilere konur, üstü nemli bir bezle örtülür.

İçli Köfte Pişirme

içli köfte haşlanarak yenecekse büyük bir tencere yarısına kadar su ile doldurulur. Tuzu serpilir, kaynamaya bırakılır, içli köfteler tencerede bir seferde en fazla beş tanesi olacak şekilde dikkatlice tane tane kaynar suya salınır. Dibine yapışmasın diye arada sırada kaşıkla dikkatlice karıştırılır. Bu köfteler suyun üzerine çıktığında olmaya başlamış demektir. Yeten kadar yumuşadığında delikli kevgirle sudan çıkarılır, sıcağı sıcağına yenir.

içli köfte önceden pışırılmez, yenmeden hemen önce pişirilir. Suda bekletilmez, şişip dağılabilir. Piştiğinde hemen servis yapılır.
Kızartılacaksa bol kızgın sıvı yağa atılır

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir