Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Yemek Tarifleri

İçli Köfte Yapmanın Pratik Yolları

İçli Köfte Yapmanın Pratik Yolları

İçli Köfte Yapmanın Kolay Yolu

İçli Köfte Yapmanın İncelikleri

Bulgur,. Doğu’nun temel gıdalarından bindir Bulgur ve kırık buğdayla neler yapılacağını yöre halkı çok iyi bilir. Bu kültürün bir parçası da özenle yoğrulmuş ve incecik açılmış içli köftelerdir. İçli Köfte Yapmanın Pratik Yolları nelerdir?

İçli köfte hazırlığı

içli köftenin içim oluşturacak olan kıyma harcı önceden hazırlanıp iyice soğutulur. Çoğu zaman bir gece önceden yapılıp soğukta saklanır. Iç malzemede bol kıyma, soğan, maydanoz, baharat, kimi zaman ceviz bulunur.

içli köftenin dışının ana malzemesi ince bulgurdur, ince bulgur tanelerinin birbirine yapışması için kimi zaman yağsız sinirsiz kıyma, kimi zaman da incecik kırılmış buğday kullanılır Bu incecik kırılmış buğdayı çarşıda içli köftelik kırık buğday diye bulabilirsiniz Bulunamazsa onun yerme irmik de kullanılabilir.

Önce bulgur ve kullanılıyorsa kırık buğday ıslatılır, tuzu serpilir Ustu nemli bir bezle örtülüp yarım saat kadar dinlendirilir Hamuru yoğurmaya başlamadan evvel bir kenara bir tas tuzlu su hazır edilir.

Yoğurma

Bulgur kıyma ile yoğrulacaksa önceden ıslatılmaz. Kıyma ile yoğrulmaya başlanır. Kurudukça üzerine tuzlu su serpilerek yoğrulur. Eller hafif hafif ıslatılarak hamur yoğrulmaya başlanır. Hamur kurudukça üzerine azar azar su serpilir. Yoğruldukça hamur esnekleşir, kolayca şekil alır. Kıvama gelip gelmediğim anlamak için hamurdan bir topak alınıp oyulmaya çalışılır. Kolayca oyu- luyorsa tamamdır.
Hamur ceviz boyunda eşit parçalara bölünür Bu parçalar birbirine değmeyecek şekilde bir tepsiye konur. Üstleri nemli bir bezle örtülür.

Açma ve doldurma

Eller hafifçe ıslatılıp parçalardan bin açılmaya başlanır. Hamur sol avucun içinde olur, sağ elin işaretparmağı ile hamurun içi oyulur. Hamur oyuldukça sol elin içinde kendiliğinden döner. Hamurun ıçı genişledikçe
işaretparmağı ve orta parmakla birlikte oyulur. En sonunda incecik olduğunda kaşıkla içi konur Hamur harem üzerine doğru kapatılıp şekil verilir Kapatılmış olanlar birbirine değmeyecek şekilde tepsilere konur, üstü nemli bir bezle örtülür.

Pişirme

İçli köfte haşlanarak yenecekse buyuk bir tencere yarısına kadar su ile doldurulur. Tuzu serpilir, kaynamaya bırakılır, içli köfteler tencerede bir seferde en fazla beş tanesi olacak şekilde dikkatlice tane tane kaynar suya salınır. Dibine yapışmasın diye arada sırada kaşıkla dikkatlice karıştırılır. Bu köfteler suyun üzerine çıktığında olmaya başlamış demektir Yeteri kadar yumuşadığında delikli kevgirle sudan çıkarılır, sıcağı sıcağına servis yapılır.

İçli köfte önceden pışırılmez, yenmeden hemen önce pişirilir. Suda bekletilmez, şişip dağılabilir Piştiğinde hemen servis yapılır
Kızartılacaksa bol kızgın sıvı yağa atılır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close