Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
4 Yıllık Bölümler

İktisat (Açıköğretim) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İktisat (Açıköğretim) Taban Puanları, İktisat (Açıköğretim) Başarı Sıralamaları, İktisat (Açıköğretim) Başarı Sıralaması ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık.

İktisat (Açıköğretim) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Dünyamız her ne kadar büyük olsa da bize sunduğu kaynaklar sınırlıdır. İktisat ise bu sınırlı kaynakların kullanılma ve dağıtılmasını inceleyen bilim dalıdır. Kişilerin, kurumların, ülkelerin arasındaki etkileşimi bu dağılım üzerinden inceler. Mikroekonomi bunu birey düzeyinde, kişilerin nasıl birbirleriyle değiş-tokuş ettiğini, fiyatların arz talep ile nasıl değiştiğini inceleyerek yapar. Oyun teorisi, verimlilik ve risk karşısında bireylerin edindiği tutumların kaynakların dağılımını etkilemesi konularında uzmanlaşmak isteyenler Mikroekonomi üzerine yoğunlaşabilir. Makroekonomi ise ekonomiye bir bütün olarak daha uzaktan bakar. Bu bazen bir coğrafi bölge, bazen ise bütün dünyadır. Tüm bu analizleri bilimsel ve teknik bir donanımla yapmak istiyorsan ekonomi senin için ideal bir bölüm.

“Petrolün fiyatı neden tüm dünyayı etkiliyor? Enflasyon nedir, ne zaman iyi, ne zaman kötüdür? İşsizlik sorununun kaynakları nelerdir ve nasıl çözülür? Hükümetler piyasaya nasıl müdahale eder? Bu müdahalenin iyi ve kötü yönleri nelerdir? Bir fabrikanın nehre attığı atıkların o çevrede oturanlara verdiği hasar konusunda fabrika-kişiler arasında nasıl bir uzlaşmaya gidilebilir? Neden telefon şirketlerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyorken restoranlar çok çeşitlidir?” gibi soruların cevabını ekonomi araştırır. Ekonomik yaklaşımın gerekli olduğu her sektörde ekonomi mezunları çalışabilir. Danışmanlık şirketleri, finans sektörü, bankalar, NGO’lar, araştırma kuruluşları, akademik kurumlar, uluslararası şirketler, ticaret ofisleri ve bakanlıklar Ekonomi mezunlarının çalıştığı başlıca yerlerdir.

Üniversite AdıBölümPuan TürüTaban PuanıKontenjanBaşarı Sıralaması
ANADOLU ÜNİVERSİTESİİktisat(Açıköğretim)EA0.00400Dolmadı
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİİktisat(Açıköğretim)EA0.00250Dolmadı

İktisat (Açıköğretim) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ” ile ilgili yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!