Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

İngilizce Yıldırım Yayınları Yes You Can A1.2 Çalışma Kitabı Sayfa 19 Cevabı

İngilizce Yıldırım Yayınları Yes You Can A1.2 Çalışma Kitabı Sayfa 21 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / Yes You Can Student's Book ve Worbook / İngilizce Yıldırım Yayınları Yes You Can A1.2 Çalışma Kitabı Cevapları / İngilizce Yıldırım Yayınları Yes You Can A1.2 Çalışma Kitabı Sayfa 20 Cevabı
İngilizce Yıldırım Yayınları Yes You Can A1.2 Workbook Cevapları

İngilizce Yıldırım Yayınları Yes You Can A1.2 Çalışma Kitabı Sayfa 20 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


İngilizce Yıldırım Yayınları Yes You Can A1.2 Çalışma Kitabı Sayfa 20 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “İngilizce Yıldırım Yayınları Yes You Can A1.2 Çalışma Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Pınar ÖZMEN ve Dr. Nejla GEZMİŞ CEYHAN tarafından 50 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Serhan AVCI tarafından yapılmış.

İngilizce Yıldırım Yayınları Yes You Can A1.2 WorkBook Sayfa 20 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

SORULAR

ead the text and answer the questions.
Lester gets up at 5 a.m., gets dressed and goes to the barn to milk the cows. Sometimes, her father helps her with the milking. Lester uses milking machines to collect the milk. Between 6:30 and 7 a.m., Katie, her mother, prepares the breakfast. The milk and eggs at the breakfast are from their own farm.
After breakfast, Lester does field work. Her father repairs fences. Lunch is between 12:30 and 1 p.m.They usually have vegetables, especially sweet corn, peas, green beans, and tomatoes. Potatoes from the garden are a favourite of the children’s. After lunch, Lester does about a four-hour work in the fields and in the barns.
Dinner is between 4:30 and 5:30 p.m. After the evening meal, Lester milks the cows again. They sell milk and make money. They also sell horses. In the evenings, the family enjoys leisure time activities such as reading, singing or playing games.
1- What time does Lester get up?
2- Who helps her with the milking in the mornings?
3- What time do they have lunch?
4- What does her father do after breakfast?
5- How do they make money?
6- What do they do in the evenings?

İngilizce Yıldırım Yayınları Yes You Can A1.2 Çalışma Kitabı Sayfa 20 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir