Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kompoziyon / İstiklal Marşı Kompozisyon Kısa

İstiklal Marşı Kompozisyon Kısa

Sponsorlu Bağlantılar


İstiklal Marşı Kompozisyon Kısa

12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ       

Bir milletin bir devletin kahramanlığını bağımsızlığını anlatan milli   marştır İstiklal Marşı. 12 Mart 1921 yılında kabul edilen ve Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal marşı ülkemiz bağımsız olmak için verdiği mücadeleyi anlatır.

Saldırgan düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heycanı koruyacak vatan sevgisini ve inancını canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi genel kurmay başkanı İsmet İnönü’den geldi. İsmet İnönü böyle bir marşın Fransız ordusunda mevcut olduğunu ve bizim ordumuz içinde faydalı olacağını iletti. Milli Eğitim Bakanı da bu düşünceyi benimseyip bir yarışma düzenledi beğenilen güfte için 500 lira ödül verilecekti yarışma için 734 kişi katıldı bu kurulca titizlikle incelenip içlerinden 6 tanesi ayrıldı ama hiçbiri marş olacak değerde bulunmadı o zamanda Burdur Milletvekili Mehmet Akif Ersoy para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenildi bunu öğrenen milletvekili para ödülünü kaldırarak marşı yazana para ödülü verilmeyeceğini ilan etti. Para ödülünün kaldırıldığını öğrenen Mehmet Akif Ersoy marşımızı yazmaya başladı. 48 saatlik süreçten sonra marşımız tamamlanmıştı. İmzasız olarak Milli Eğitim Bakanı T.B.M.M’nde marşı okurken alkışlar marş’ın sözlerini sık sık kesiyordu. O gün oylama yapılmadı Marş için oylama 12 Mart 1921 öğleden sonraki oturumda yapıldı. Uzunca tartışmalar sonucu Marş’ın kabulü için verilen yönerge benimsendi ve İstiklal Marşı çoğunlukla kabul edildi.

1930 yılında Cumhurbaşkanlığı orkestra şefi Osman Zeki Üngör’ün hazırlandığı bugünkü beste yürürlüğe konulmuştur. Ve milletimizce İstiklal Marşı olarak kabul edilir.

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir