Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kompoziyon / İstiklal Marşı Niçin Yazılmıştır Kompozisyon

İstiklal Marşı Niçin Yazılmıştır Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar


İstiklal Marşı Niçin Yazılmıştır Kompozisyon

12 MART GÜNÜ

Nice kanlar döküldü , kimi açlıktan , kimi susuzluktan , kimi hain bir kurşun parçasından. Bağımsızlık marşımız yazılmış , bayrak rengini almış düşman gidiyordu ülkemizden. Mehmet Akif 124 şiir arasından 1. Seçilmişti. Bağımsızlığa giden yolda bir adım daha yaklaştığımız andı.

O gün Mehmet Akif bağımsızlığımı simgeleyen marşı yazmak için yarışmaya katılmıştı. Yarışmada 1. Olana para ödülü verilecekti. O gün Mehmet Akif ben şiirimi para ile satmam diye yarışmadan çekilmeye karar vermişti. Uzun iknalar sonrası yarışmadan çekilmemeye karar vermiştir. Savaş o zamanlar daha devam ediyordu. Mehmet Akif yarışmaya katılacağına fakat bir isteğinin olduğunu belirtti. Eğer 1. olursa alacağı para ödülünü bağışlamayı talep etti. Ancak bu şartlarda yarışmaya girerim demişti. Bu isteği kabul edildi. Beklenen an geldi ve 124 şiir arasından 1. Olmuştur. Aslında yaşlılar ve en önemliside 15 yaşında vatanı için canını feda eden erkekler için yazmıştır. İşte o gün bağımsızlığın simgesi olan bir diğer şeyde milli marşımız olan ‘’KAHRAMAN TÜRK ORDUSUNA’’ yani diğer adıyla ‘’İSTİKLAL MARŞI’’ marşı milli marş olarak seçildi. O gün bütün dünyada tanınan bir marş olmuştur.

Günümüzde milli törenlerde yada kamu korumalarında saygı duruşuyla heycanlı ve mutlu bir şekilde coşkuyla okunur. Ve en başta Mehmet Akif ERSOY ve sonrasında bu vatan için canını veren tüm şehitlerin anısına söylenmektedir.

“Allah Kimseye Bir Daha İstiklal Marşı yazdırmasın!!!’’

0
like
0
love
0
haha
0
wow
3
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir