Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Üniversite Taban Puanları

İvane Javakhishvili Tiflis Devlet Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İvane Javakhishvili Tiflis Devlet Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları ile ilgili yazımızı sizler için hazırladık.

İvane Javakhishvili Tiflis Devlet Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İvane Javakhishvili Tiflis Devlet Üniversitesi Taban Puanları ve İvane Javakhishvili Tiflis Devlet Üniversitesi Başarı Sıralamaları siz değerli ziyaretçilerimiz için hazırladık. Yayınımızı inceledikten sonra aklınıza gelen soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz. Aynı zamanda İvane Javakhishvili Tiflis Devlet Üniversitesi Taban Puanları Başarı Sıralamaları hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Tiflis Devlet Üniversitesi 1918 yılında, batılı bir eğitimci olan ünlü Gürcü tarihçi Ivane Javakhishvili ile onun bir grup takipçisi tarafından kurulmuştur. O dönemde Kafkasya’daki ilk yükseköğrenim kurumuydu.
Gürcistan eski bir eğitim geleneğine sahiptir ve bunun kanıtı da, dünyaya yayılmış olan eğitim merkezleridir: Kolhis’teki Phazisi Felsefe ve Retorik Okulu; Filistin, Suriye, Yunanistan ve Bulgaristan’daki kültürel aydınlanma merkezleri; Gürcistan’daki Gelati ve Iqalto Akademileri.

Fakat orta çağdaki ve daha sonra da Rusya’ya giriş dönemindeki gergin siyasal ve ekonomik durumdan dolayı, tek bir yükseköğretim kurumu yoktu. Üniversitenin 26 Ocak 1918 tarihindeki açılışı, Gürcistan Kralı Kurucu David’in anısına atfedilmiştir. Tiflis Devlet Üniversitesi’nin bahçesinde yer alan ve adını Kral’dan alan bir kilise, 5 Eylül 1995 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. 1989’da üniversite kurucusunun adını aldı – Ivane Javakhishvili.  Tiflis Devlet Üniversitesi’nin kurucularından biri ve saygın bir kimyacı olan Petre Melikishvili ilk rektör olarak seçildi. Başlangıçta üniversitede yalnızca bir fakülte vardı – felsefe fakültesi. 1918 yılının başında, profesör ve okutman kurulunun sayısı 18, üniversitenin öğrenci sayısı 369, serbest dinleyen sayısı ise 89’du.

Tiflis Devlet Üniversitesi, komünist ideolojiye ve sansüre rağmen coşkusunu, ulusal ideallere ve bilimsel merkezlerin oluşturulmasına karşı olan bağlılığını sürdürmüş ve Gürcistan’daki entelektüel kesimin öne çıkan üyelerinin sayısını artırmıştır. 20. yüzyılın sonunda Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra, Tiflis Devlet Üniversitesi için yeni bir dönem başlamıştır: Hristiyanlıkla birlikte ülkenin tarihsel misyonu – ulusal öz-bilinç hissini ve ruhani ideallere olan ilgiyi geliştirmek – da üniversitenin hedefleri arasında sokulmuştur.  Bugün, eğitim ve öğretim işinde yer alan profesörlerin sayısı yaklaşık 3275’tir ve bunların arasında 55 akademisyen ve ona denk akademi üyesi, 595 profesör ve doktor, 1246 tane de doçent doktor ve aday vardır.

NOT: Tablo ÖSYM ve YÖK ATLAS tarafından hazırlanan en güncel listedir.


Warning: file_get_contents(https://www.evvelcevap.com/wp-content/plugins/mk-yok/universities/4045.json): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /var/www/vhosts/evvelcevap.com/httpdocs/wp-content/plugins/mk-yok/index.php on line 35

Warning: array_map(): Expected parameter 2 to be an array, null given in /var/www/vhosts/evvelcevap.com/httpdocs/wp-content/plugins/mk-yok/index.php on line 45

Warning: array_map(): Expected parameter 2 to be an array, null given in /var/www/vhosts/evvelcevap.com/httpdocs/wp-content/plugins/mk-yok/index.php on line 49

Warning: array_multisort(): Argument #1 is expected to be an array or a sort flag in /var/www/vhosts/evvelcevap.com/httpdocs/wp-content/plugins/mk-yok/index.php on line 49

İvane Javakhishvili Tiflis Devlet Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları ” ile ilgili yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!