Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kompoziyon / İyilik Eden İyilik Bulur ile İlgili Kompozisyon

İyilik Eden İyilik Bulur ile İlgili Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar


KAYBOLAN CÜZDAN

Evde ders çalışırken birden bire çalan telefonun sesiyle irkildim. Arayan annemdi. Beni neden aradığını bilmiyordum. Hemen açıp öğrenmek istedim. Telefonu açtığımda annem bana:

-Kızım ben, evde yiyecek bir şey yok diye iş dönüşü markete geçtim. Eve gereken bazı şeyleri aldım yalnız poşetler çok ağır, taşımakta zorluk çekiyorum bana yardıma gelebilir misin? Dedi.

Bende anneme:

-“Hemen geliyorum. “  deyip telefonu kapattım ve hemen yola çıktım.

Yolda biraz ilerledikten sonra yerde siyah bir şey belirdi gözüme. Onun ne olduğunu anlamak için adımlarımı hızlandırdım ve o yerdeki şeyin ne olduğunu anlamaya çalıştım. O her neyse açıp baktım ve cüzdan olduğunu anladım. Cüzdanı hiç tereddüt etmeden aldım ve annemin yanına yardım için ilerlemeye devam ettim. Markete gittiğimde annemi orada beni beklerken gördüm. Yanına yetişince elindeki birkaç poşeti alıp yola koyuldum. Eve yetiştiğimde annem poşetlerin birinin eksik olduğunu fark etti. O kalan poşeti almaya beni yolladı. Ben geri döndüm oraya yetiştiğimde yaşlın adamın biri market sahibine ben aylığımı çektim karıma ilaç almak için eczaneye giderken cüzdanımı kaybettim siz hiç buralarda kaybolan siyah bir cüzdan gördünüz mü? Market sahibi:

-Hayır! Maalesef amcacım ama eğer görür ya da bulursam size mutlaka haber veririm dedi.

Yaşlı adam ilaçları karısına alamadığı için üzgün ve başı öne eğik yoluna devam ederken o an ne olduysa adamı takip etmeye başladım. Mahalledeki hastanelere tek tek geçip veresiye veriyor musunuz diye soruyordu. Onlar ise hayır yanıtını veriyorlardı. Adam en son girdiği eczaneden ağlayarak çıktı. Biraz ilerledikten sonra evine vardı. Eşine olanı biteni anlattı. Adamın eşi adama karşı anlayış gösterdi ve adamdan biraz sakin olmasını istedi. Ben o evde olanları gördükten sonra eczaneye geri döndüm önce kadına ilaçlarını aldım sonra da annemin almayı unuttuğu poşeti aldım. Yaşlı amcanın yanına gittim. Onlardan defalarca özür dileyip elimdeki ilaç poşetini ve annemin unuttuklarını yaşlı amcaya uzattım. Yaşlı amca bu olanlar karşısında şaşkın bir yüz ifadesi ile “Kızım sen bunları verip de neden özür diledin. “ demeye zaman yetmeden cüzdanı çıkarıp yaşlı amcaya uzattım. Yaşlı amca benim bu davranışımdan dolayı hemen affetti. Akşam eve yetiştiğimde annem poşetlerin nerde olduğunu sordu. Bende anneme olan biten her şeyi anlattım. Annem ve babam önce cüzdanı aldığımdan dolayı bana biraz kızıp bundan sonra yerde ne bulursan bul asla onu alma onun illaki bir sahibi vardır. Eşyanın sahibi mutlaka kaybettiği eşyanın yerini hatırlayıp geri dönecektir dediler. Cüzdanı götürüp teslim etmekte ise beni takdir ettiler. O günden sonra hasta kadının ve yaşlı amcanın evinden ayağımı hiç kesmedim. Okuldan sonra onlara hep uğruyor hasta kadına yemek yediriyor yaşlı amcaya ise kitap okuyorum. Onlarla oturup sohbet ediyorum bu onların çok hoşuna gidiyor.

NOT: İyilik eden iyilik bulur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir