Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Atasözleri / Kaçan Balık Büyük Olur Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Kaçan Balık Büyük Olur Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


Kaçan Balık Büyük Olur Atasözü

Anlamı:

İnsanın elinden kaçan fırsat daima çok büyükmüş gibi görünür.

Hikayesi:

Bir gün yaşlı bir balıkçı, yetiştirmek için yanma bir delikanlı almış. Birlikte balığa çıkmışlar. Delikanlının ilk işiymiş bu. Yaşlı balıkçının her hareketini takip ediyor, işin inceliklerini öğrenmeye çalışıyormuş. Denizin ortasında bir yere gelince yaşlı balık­çı takayı durdurmuş. Delikanlıyla birlikte ağı suya atmışlar. Bir süre bekledikten sonra sıra ağı toplamaya gelmiş. Yaşlı balıkçı dümeni tutarken delikan­lı da balıkçının tarif ettiği şekilde ağı toplayıp çekiyormuş.

O sırada ağın içinden irice bir balık, ağlardan kurtulmuş. Delikanlı son anda kaçan balığı fark etmiş, “Amanın, balık gidiyor!” diye bağırmış ama balık hızlıca suyun içine doğru yüzüp göz­den kaybolmuş. “Dert etme” demiş yaşlı balıkçı. “Öyle tek tek her balığın peşine düşecek olursak ohoo. Ağdakileri çıkarsak bize yeter.” “Öyle deme babaaa” demiş delikanlı. “Ne balıktı görmeliydin. Nah kolum kadar. Nasıl gitti anlamadım. Hiç abartmıyorum, kuyruğu şu tuttuğumuz balıklar kadar vardı. Kolay kolay gelmez öyle bir balık bir daha. Balık değil, balina yavrusu mübarek!” “Biliyorum, biliyorum” demiş ihtiyar güle­rek. Delikanlı şaşırmış. “Sen de gördün mü baba?” diye sormuş. “Yok görmedim ama kaç yıllık balıkçıyım be evlat. Bilirim ki, kaçan balık büyük olur.”

İşte böyle, insan elinden kaçırdığı fırsatın büyüklüğüyle hayıflanır durur. Belki o kadar da büyük bir fırsat değildir, hatta pire kadar­dır ama elden bir kaçtı mı, insanın gözüne dağ kadar büyük gelir.

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir