Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Kadayıf Dolması Tarifi

Kadayıf Dolması Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Kadayıf Dolması Tarifi

8-10 kişilik | Hazırlama süresi: 1 gece dinlendirme + 40 dakika

Kadayıf Dolması İçin Malzemeler

  • ½ kg ince tel kadayıf
  • 300 gr ceviz (dövülmüş)
  • 5 yumurta
  • Kızartmak için sıvı yağ

şerbeti için:

  • 4 su bardağı şeker
  • 3 su bardağı su
  • ½ limonun suyu

Kadayıf Dolması Nasıl Yapılır?

Kadayıfı elinizle didikleyerek tel tel ayırın. Birbirine yapışmış olan yerleri varsa ayırın. Mutfak tezgâhına bir pençe kadayıf alın. Kabaca dikdörtgen biçimine getirin. Ortasına 1 dolu tatlı kaşığı ceviz koyun. Kenarlarını ve sarkan telleri ortaya doğru toparlayıp yuvarlayın. Ne fazla sıkıştırın ne de gevşek bırakın. Yan yana fazla bastırmadan ama sıkı olacak şekilde dizin. Bu şekilde 2-3 kat üst üste koyabilirsiniz. En az 1 gece bu şekilde buzdolabında bekletin (küflenmeyecek bir ortam ise 3-4 güne kadar saklanabilir).

Şerbetini hazırlamak için şekerle suyu ateşe koyun, kaynamaya bırakın. Yaklaşık 10 dakika kısık ateşte kaynatın. Limon suyunu ilave edin. 2 dakika daha kaynatıp bir kenarda soğumaya bırakın. Geniş bir tavanın yarısına gelecek kadar yağı ısıtın. Yumurtaları bir kapta çırpın.
Kadayıf dolmalarının her tarafını önce yumurtaya bulayın. Yumurtasını süzdürün, kızgın yağda hafif pembeleşene kadar çevirerek kızartın.

Kızaran dolmaları hemen soğuk şerbete atın. 10-15 dakika bekletin. Eğer çok kızarmışsa şerbette ½ saat bekletin. İsmi Erzurum’la özdeşleşmiş bir tatlıdır. Kadayıf dolması için kullanılacak kadayıfın kalitesi çok önemlidir. Kadayıf ince, taze, yumuşak olmalıdır. Kimileri cevizi biraz toz şekerle karıştırarak kadayıfa sarar. Eskiden kadayıf dolmasının şeker şerbeti ile değil, balla tatlandırıldığı söylenir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir