Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
1. Sınıf Türkçe Ada Matbaacılık

Kapatın Televizyonları Metni Etkinlik Cevapları (1. Sınıf Türkçe)

Kapatın Televizyonları metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 1. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 61-62-63 (Bilim ve Teknoloji Teması)

Kapatın Televizyonları Metni Cevapları

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 61 Cevabı

Televizyondaki her programı izlemek doğru mudur?

 • Cevap: Televizyondaki her programı izlemek doğru değildir. Çünkü programlar çeşit çeşit ve her yaşa farklı programlar vardır. Örneğin bir çocuğun yetişkinler için hazırlanan bir programı izlemesi doğru değildir. Çünkü o konu hakkında bilgisi azdır ve bir şey anlamayacaktır. Bir yetişkininde çocuk programlarını izlemesi hem doğru hem doğru değildir. Çünkü yetişkin çocuk programları ile sıkılabilir bu doğru değildir. Ya da çocuğu ile beraber izleyebilir. Bu da çocuğu ile vakit geçirmesi açısından doğru olacaktır. Şimdi programlar başlamadan önce yaş uyarısı yapılıyor. Bu yüzden neyi nasıl izleyeceğiz açısından iyi olacaktır.

KAPATIN TELEVİZYONLARI

Şiirle ilgili resmi inceleyelim. Bu metinde ne [atılıyor olabilir?

 • Cevap: Resimde anne ve baba çocuklar televizyon izliyor. Çocuklardan birisi sanırım ders çalışıyor ve anlamadığı bir yeri anne ve babasına soruyor. Ama yetişkinlerden ses yok. Diğer iki çocukta bilgisayar başında vakit geçiriyor. Anne babası yine televizyon başında ve çocukların ne izlediklerinin farkında değiller.

1. ETKİNLİK

Dinlediğimiz şiirin konusunu yazalım.

 • Cevap: Dinlediğimiz şiir olan Kapatın Televizyonları’nın konusu televizyonlara bağımlı kalan yetişkinleri uyarmaktır. Televizyon izlemeyi bırakıp çocuklara fırsat verilmesini istemektedir. Ayrıca çocuklarında televizyon bağımlılığının önüne geçilmesi istenmektedir. Çocuklara televizyon izlemek yerine farklı aktiveler yapmasını, yetişkinlerin onunla ilgilenmesini, zamanında uyumasını ve onlarla ile sohbet edilmesini istemektedir.

2. ETKİNLİK 

Aşağıdaki soruları, dinlediğimiz metne göre cevaplayalım.

1. Çocukların bölüşmek istediği ne dertleri olabilir?

 • Cevap: Çocukların farklı farklı dertleri olabilir. Çocuğun derdi mi olur diye umursamaz olmamalıyız. Çünkü okulda arkadaşları ile sorun yaşamış olabilir. Derste anlamadığı yerleri yetişkinlere sorma ihtiyacı olabilir. Kendileri ile yeterli sohbet imkanı olmadığından bunu giderme ihtiyacı olabilir.

2. “Çocuklar bir robot değil.” sözüyle ne anlatılıyor?

 • Cevap: Çocuklar bir robot değil sözüyle her gün aynı makine gibi olduğu düşünülmemelidir. Çünkü çocukların da duyguları vardır. Bugün mutlu iken yarın mutsuz olabilirler. Bugün derdi yokken yarın başka dertleri olabilir. Yani onlara her gün aynı şekilde davranılmamalıdır. Her gün halleri, varsa dertleri dinlenmelidir.

3. Uzun süre televizyon seyretmek çocuklara nasıl zarar veriyor?

 • Cevap: Uzun süre televizyon seyretmek çocuklarda öncelikle uykusuzluk yapar. Çünkü televizyon izlemeye dalan çocuklar zamanında uyumayı unuturlar yada bunu geciktirirler. Ayrıca uzun süre televizyon izleyen çocuklarda, diğer çocuklara göre %30-40 oranında hiperaktivite ve dikkat eksikliğine yol açabiliyor. Aynı şey tablet ve cep telefonları için de geçerli. Küçük yaşlarda maruz kalınan televizyon/tablet vb. çocuklarda saldırganlığa sebep oluyor, dil gelişiminde gecikmelere sebep oluyor, motor becerilerde gerilemelere yol açıyor. Fazla televizyon izleyen çocukların içe dönük bir yapıda olduğu ve sosyal iletişim becerilerinin zayıf olduğu da bir başka araştırma sonucu.

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 62 Cevabı

Televizyonda hangi programları izlediğimizi anlatalım. Söz alarak konuşmayı unutmayalım. Konuşan arkadaşlarımızın sözünü kesmeden dinleyelim.

 • Cevap: Bu etkinliği siz yapabilirsiniz.

Televizyon, bilgisayar gibi haberleşmeyi sağlayan araçlara, iletişim araçları denir.

3. ETKİNLİK 

Resimlerdeki iletişim araçlarının adlarını yazalım. Bu sözcükleri hecelerine ayırıp hece sayısını belirtelim.

 • Cevap:

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 63 Cevabı

4. ETKİNLİK 

Aşağıdaki cümleleri, kendi düşüncemize göre tamamlayalım.

 • Cevap:

Televizyon, telefon, bilgisayar çok yararlıdır. Çünkü…televizyondan eğitimim için gerekli programları izlerim. Bilgisayardan araştırmam gerekenleri bulmak için yararlanırım.

Televizyon, telefon, bilgisayar bağımlılık yaparsa zararlıdır. Çünkü…asosyal olurum. Her şeyimi bunlara bırakırsam arkadaşlarım ile paylaşımım kalmaz.

5. ETKİNLİK 

Aşağıdaki kelimelerle cümleler oluşturalım.

çok-sağlığımıza-ekrana-zararlı-bakmak

 • Cevap: Ekrana çok bakmak sağlımıza zararlıdır.

programlar-hangi-tabletinde-var

 • Cevap: Tabletinde hangi programlar var.

cep-kullanmazlar-çocuklar-telefonu-küçük

 • Cevap: Küçük çocuklar cep telefonu kullanmazlar.

Cümlelerin sonuna uygun noktalama işaretleri koymayı unutmayalım.

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayıncılık Bilim ve Teknoloji Teması Sayfa 61-62-63 Kapatın Televizyonları Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!