Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
4. Sınıf Türkçe Özgün Matbaacılık

Kaşağı Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları (4. Sınıf Türkçe)

Kaşağı Serbest Okuma metni cevapları ve soruları, Özgün Matbaacılık Yayınları 4. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 31-32-33-34 (Erdemler)

Kaşağı Serbest Okuma Metni Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 31 Cevabı

KAŞAĞI

Annem İstanbul’a gittiği için benden bir yaş küçük olan kardeşim Hasan’la artık Dadaruh’un yanından hiç ayrılmıyorduk. Bu, babamın seyisi, yaşlı bir adamdı. Sabahleyin erkenden ahıra koşuyorduk. En sevdiğimiz şey atlardı. Dadaruh’la birlikte onları suya götürmek, sırtlarına binmek, ne doyulmaz bir zevkti. (…) Hele tımar… Bu, en zevkli şeydi. Dadaruh eline kaşağıyı alıp tıpkı bir saat gibi “Tıkı tık, tıkı tık!” işe başladı mı yerimde duramaz, “Ben de yapacağım!” diye tuttururdum. O zaman Dadaruh, beni Tosun’un sırtına koyar, elime kaşağıyı verir, “Haydi yap!” derdi.
Bu demir aleti hayvanın üstüne sürter ama o ahenkli tıkırtıyı çıkaramazdım.

At, ahır işlerinde yalnız tımarı beceremiyordum. (…) Oysa en keyifli, en eğlenceli şey buydu. Sanki kaşağının düzenli tıkırtısı Tosun’un hoşuna gidiyordu. Kulaklarını kısıyor, kuyruğunu kocaman bir püskül gibi sallıyordu. Tam tımar biteceğine yakın Tosun huysuzlanır, o zaman Dadaruh, “Höttt!” diye seslenir, öteki atları tımara başlardı.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 32 Cevabı

Bir gün Hasan’la Dadaruh dere kıyısına inmişlerdi. İçimde tımar etme hırsı uyandı. Kaşağıyı aradım, bulamadım. Dadaruh’un penceresiz, küçük bir odası vardı. Buraya girdim. Rafları aradım, eyerlerin arasına falan baktım: Yok, yok! Yatağın altında yeşil tahtadan bir sandık duruyordu. Onu açtım. Az daha sevincimden haykıracaktım. Annemin bir hafta önce İstanbul’dan gönderdiği hediyeler içinden çıkan kaşağı pırıl pırıl parlıyordu. Hemen kaptım, Tosun’un yanına koştum. Karnına sürtmek istedim. Rahat durmuyordu. “Galiba acıtıyor.” dedim. Gümüş gibi parlayan bu güzel kaşağının dişlerine baktım. Çok keskin, çok sivriydi. Biraz köreltmek için duvarın taşlarına sürtmeye başladım. Dişleri bozulunca yeniden denedim. Yine atların hiçbiri durmuyordu. Kızdım, öfkemi sanki kaşağıdan çıkarmak istedim. (…) Yerden kaldırabileceğim ağır bir taş bularak kaşağının üstüne hızlı hızlı indirmeye başladım. İstanbul’dan gelen, belki de Da- daruh’un kullanmaya kıyamadığı bu güzel kaşağıyı ezdim, parçaladım. Sonra yalağın içine attım.

Babam her sabah mutlaka ahıra uğrar, öte beriye bakardı. Ben o gün yine ahırda yalnızdım. Hasan, evde hizmetçimiz Pervin’le kalmıştı. Babam çeşmeye bakarken yalağın içinde kırılmış kaşağıyı gördü, Dadaruh’a haykırdı: “Gel buraya!” (…) Dadaruh şaşırdı. Kırılmış kaşağı ortaya çıkınca babam, bunu kimin yaptığını sordu. Dadaruh “Bilmiyorum.” dedi. Babamın gözleri bana döndü, daha bir şey sormadan: “Hasan…” dedim. “Hasan mı?” “Evet, dün Dadaruh uyurken odaya girdi, sandıktan aldı; sonra yalağın taşında ezdi.” “Niye Dadaruh’a haber vermedin?”
“Uyuyordu.” “Çağır şunu bakayım.”

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 33 Cevabı

Çitin kapısından geçtim, gölgeli yoldan eve doğru koştum, Hasan’ı çağırdım. Zavallının bir şeyden haberi yoktu. Koşarak arkamdan geldi. Babam pek sertti. Bir bakışından ödümüz kopardı. Hasan’a, “Bu kaşağıyı niye kırdın?” dedi. Hasan, Dadaruh’un elinde duran alete şaşkın şaşkın baktı. Sonra, “Ben kırmadım.” dedi. “Yalan söyleme diyorum!” “Ben kırmadım.” Babam yeniden, “Doğru söyle, darılmayacağım. Yalan çok kötüdür…” dedi. Hasan direndi. Babam daha çok kızdı. (…) “Utanmaz yalancı!” dedi. (…) Sonra Dadaruh’a “Götür bunu eve, sakın bir daha ahıra sokma. Hep Pervin’le otursun!” diye haykırdı.

(…)
Artık ahırda hep yalnız oynuyordum. Babam, onu annem geldikten sonra da bağışlamadı. Her fırsatta, “O yalancı…” derdi. (…) Zavallı anneciğim, benim iftira atabileceğime hiç olasılık vermiyordu. Ertesi yıl, annem yazın yine İstanbul’a gitti. Biz yalnız kaldık. Hasan’a hâlâ ahır yasaktı. Geceleri yatakta, atların ne yaptığını, tayların büyüyüp büyümediğini bana sorardı. Bir gün, birdenbire hastalandı. Kasabaya at gönderildi. Doktor geldi, “Kuşpalazı.” dedi. Çiftlikteki köylü kadınlar eve üşüştüler. (…) Babam, yatağının dibinden hiç ayrılmıyordu. Dadaruh çok durgundu. Pervin, hüngür hüngür ağlıyordu. “Niye ağlıyorsun?” diye sordum.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 34 Cevabı

“Kardeşin hasta.”
“İyi olacak.” dedim.
“İyi olmayacak.”
“Ya ne olacak?”
“Kardeşin ölecek…” dedi.
“Ölecek mi?”
Ben de ağlamaya başladım. (…)
O gece hiç uyuyamadım. (…) Hasan’ın hayali gözümün önüne geliyor, “İftiracı! İftiracı!” diyerek karşımda ağlıyordu. Pervin’i uyandırdım.
“Ben Hasan’ın yanına gideceğim.” dedim.
“Niçin?”
“Babama bir şey söyleyeceğim.”
“Ne söyleyeceksin?”
“Kaşağıyı ben kırmıştım, onu söyleyeceğim.”
“Hangi kaşağıyı?”
“Geçen seneki… Hani babamın Hasan’a darıldığı…”
Sözümü tamamlayamadım. (…) Ağlaya ağlaya Pervin’e anlattım. “Şimdi babama söylersem Hasan da duyacak, belki beni bağışlayacak.” dedim. “Yarın söylersin…” dedi.
“Hayır, şimdi gideceğim!”
“Şimdi baban uyuyor, yarın sabah söylersin. Hasan da uyuyor. Onu öpersin, ağlarsın; seni bağışlar.”
“Pekiyi!”
“Haydi, şimdi uyu.”
Sabaha kadar yine gözlerimi kapatamadım. Hava henüz ağarırken Pervin’i uyandırdım. Kalktık. Ben içimdeki (…) sıkıntıyı boşaltmak için acele ediyordum. Ne yazık ki, zavallı masum kardeşim o gece ölmüştü.

Çağdaş Türk öykücülüğünün öncülerinden olan Ömer Seyfettin, 1884 yılında Gönen’de doğdu. Harbiye’den mezun olup orduya katıldı. Daha sonra bir süre öğretmenlik yaptı, Öykülerinde kahramanlarını çok yönlü olarak inceledi, Efsanelerden, atasözlerinden sık sık faydalandı, Öykülerini genellikle sürpriz bir sonla bitirdi, Çanakkale’den Sonra, Yüksek Ökçeler, Yalnız Efe ve Forsa eserleri arasındadır,

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları {Erdemler} Sayfa 31-32-33-34 Kaşağı Serbest Okuma Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!