Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
4. Sınıf Türkçe Özgün Matbaacılık

Kastamonulu Safiye Metni Etkinlik Cevapları (4. Sınıf Türkçe)

Kastamonulu Safiye metni cevapları ve soruları, Özgün Matbaacılık Yayınları 4. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 76-77-78-79-80-81-82-83 (Millî Mücadele ve Atatürk)

Kastamonulu Safiye Metni Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 76 Cevabı

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Büyüklerinizden edindiğiniz bilgilere göre 15 Temmuz 2016 gecesi ülkemizde hangi olayın yaşandığını arkadaşlarınıza anlatınız.

 • Cevap: 15 Temmuz Darbe Girişimi veya 2016 Türkiye askerî darbe teşebbüsü, darbecilerin verdiği isimle Harekât Yıldırım veya Yurtta Sulh Harekâtı, 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen ve ülkenin ele geçirilmesine yönelik bir operasyondur.

2. Metnin görsellerini inceleyiniz. Görsellerden hareketle metnin konusunu tahmin ediniz.

 • Cevap: Metin Safiye’nin hayatını ve 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını güzel özetlemektedir. Metnin konusu 15 Temmuz gecesi yaşanan olaylardır.

KASTAMONULU SAFİYE

Safiye ve misafirleri Üsküdar’da güzel bir gün geçirmişti. Martı sesleriyle, camileriyle, minareleriyle, Kız Kulesi’yle, Boğaziçi Köprüsü’yle… Bir başkaydı (…) İstanbul. Misafirlerini gezdirmekten, sevindirmekten dolayı memnun ama çok yürümüş olmaktan dolayı da yorgundu. Eşinin de misafirleri vardı, o henüz gelmemişti. Oğlu Harun Semih, kızı Hayrunnisa ve kayınvalidesi uyumuşlardı. (…) Safiye, odanın sessizliğini bozmak için televizyonu açtı. Açmasıyla birlikte ekranın üst köşesindeki yazı dikkatini çekti. Yazıda Boğaziçi Köprüsü’nün (15 Temmuz Şehitler Köprüsü) kapatıldığı, tankların ve askerlerin köprüde olduğu bilgisi yer alıyordu. Okuduklarına şaşırıp kalmıştı. (…) Aklına gelen soruların cevaplarını bulmaya çalışıyordu. İlk şaşkınlığı attıktan sonra kendi kendine, “Sokağa çıkmam, Çengelköy tarafına gitmem lazım, neler olduğunu öğrenmeliyim!” dedi. Televizyon izlemesiyle sokağa çıkması arasında çok kısa bir süre geçti.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 77 Cevabı

Uzun uzun düşünmesine rağmen köprünün kapatılmasına hâlâ bir anlam veremiyordu. (…) O sıralarda belki de olayın adı konulmuş, “darbe girişimi” olduğu anlaşılmıştı ama Safiye’nin böyle bir şeyden henüz haberi yoktu. (…) İnsanların kullanmadığı araç yolundan Boğaziçi Köprüsü’ne yöneldi. Solda yedi sekiz polis gördü. Köprüye bir an önce varıp televizyonda gördüğü askerlerden bilgi almak istiyordu.

Yürürken bir taraftan da tanıdıklarıyla görüşmeler yapıyor, Boğaziçi Köprüsü’ne gittiğini haber veriyordu. Görüştüklerinden biri de eşiydi. Eşi eve dönmesi için çağrıda bulundu ama her zaman sözünü dinleyen Safiye, o gece eşinin bu çağrısını kabul etmedi. Köprüye ulaşması gerekiyordu. Gişelerin, bariyerlerin olduğu yerde büyük bir Türk bayrağının olduğunu fark etti. İki genç tutuyordu o al bayrağı. Yanlarından geçerken gençlerin uyarılarını duydu. “Abla gitme, ilerisi çok tehlikeli, lütfen gitme!” çağrısı yapıyordu gençler. Ancak Safiye kararlıydı. (…) “Gelme, yaklaşma, dur!” diye sesler duyduğu hâlde duymazdan geliyordu Safiye. (…) Sert kayaya çarpmışlardı.

İman gücünden başka hiçbir şeyi olmayan bu cesur kadın, darbecilerin karşısında cesaretin ne olduğunu gösteriyordu. (…) Bu arada, havaya doğru yöneltilip ateşlenen silahların sesi duyulmaya başlandı. Emirler veren hain, Safi- ye’yi kendine doğru çekti. (…) “Sizden korkmuyorum, şimdi gidiyorum. Az sonra yine geleceğim!” dedi darbecilerin gözlerinin içine bakarak. (…) Gişelerde şanlı bayrağımızı tutan gençlere doğru yöneldi. (…) Az önce, darbecilerin tarafına gitmemesi için uyardıkları o kadının, emin adımlarla kendilerine doğru geldiğini gören o iki genç, onu yine uyarmaya başladılar. (…) Çünkü silahlar ateşlenmiş- ti. Safiye’nin arkasından, “Ne olur abla, acele et, arkamıza geç, kurşunlar bir yerine gelecek!” (…) diye sesleniyorlardı. Ancak o mert kadın yürüyüşünü hiç bozmuyordu.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 78 Cevabı

“Hayır, böyle geleceğim…” diyordu. (…) Ağır silahları olan hainlere karşı asil bir duruş sergileyenlerin silahı imanlarıydı, bedenleriydi, onurlarıydı, kararlılıklarıydı… Hainlerin gözü dönmüştü. (…) “Vatanımı vermem, teslim etmem, bir ölürüz, bin diriliriz.” diyenlerin üzerine doğru ateş açılmıştı. (…) Safiye, bir kadının yaralandığını gördü, ona doğru gitmeye karar verdi. Ama yardıma giderken kurşunların hedefi oldu. Yaralı olarak yardım bekleyen Gazi Safiye, özel bir araca bindirilerek hastaneye yetiştirilmeye çalışılıyordu. (…) Halkı sokağa davet eden Safiye, hastaneye kaldırılırken sosyal medyada yaralandığını paylaştı. Kendi girmiş olduğu kurtuluş mücadelesine arkadaşlarının da katılmasını istiyordu bu paylaşımlarla.

Hainler, Safiye hastanedeyken halkın direnişine dayanamayıp sabah saatlerinde bir bir teslim oldu. Safiye gibilerin cesareti, iman gücü, korkusuzluğu onları dize getirmiş, ihanetlerinin bedelini ödemek için sıraya girmişlerdi.

1. ETKİNLİK

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 79 Cevabı

Metinde geçen aşağıdaki kelimelerin anlamını önce tahmin ediniz. Sonra bu kelimelerin anlamını sözlükten bulup karşılarına yazınız.

 • Cevap:

hain:
tahminim: vatanına kötülük eden
sözlük anlamı: kutsal sayılan şeylere, kavramlara kötülük eden (kimse).

darbe:
tahminim: ülke yönetimine zorla el koyma
sözlük anlamı: hükümeti zor kullanarak devirme eylemi.

mert:
tahminim: Cesur, kahraman
sözlük anlamı: verdiği sözü yerine getiren, sözünün eri, güvenilir (kimse).

ihanet:
tahminim:  güveni boşuna çıkarma arkadan iş çevirme
sözlük anlamı: kutsal sayılan şeylere el uzatma, kötülük etme ya da karşı davranma, hain olma durumu ya da haince davranış.

direniş:
tahminim: Zora karşı baş eğmeme
sözlük anlamı: karşı koyuş, dayanış.

iman:
tahminim: İnsanın dini inancının sağlamlığı
sözlük anlamı: dinin ortaya koyduğu dogmalara inanma, dinsel inanış, inanç.

2. ETKİNLİK 

Metnin hikâye unsurlarını belirleyiniz.

 • Cevap:

Mekân: Üsküdar, Boğaziçi Köprüsü
Zaman: 15 Temmuz 2016
Karakterler: Safiye, kocası, köprüdeki gençler vs
Olay: Safiye’nin kocasını dinlememesi, tehlikeli bir şekilde herkesin uyarılarına rağmen sıkıntılı bir ortama girmesi, sonunda da yaralanması anlatılmaktadır.

3. ETKİNLİK 

Metnin ana düşüncesini aşağıya yazınız.

 • Cevap: Safiye adlı bir kadının 15 Temmuz 2016 gecesi yaşadığı sıkıntılı olaylar ve onun darbecilere karşı giriştiği mücadele

Metnin ana düşüncesi:

4. ETKİNLİK 

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 80 Cevabı

Metinle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Safiye, 15 Temmuz gecesi neler yapmış?

 • Cevap: Evinden çıkmış köprüye gitmiş, oradaki tehlikenin içinde kendini bulmuştur.

2. 15 Temmuz akşamı televizyonu açtığında Safiye neden şaşırmış?

 • Cevap: Çünkü o gece televizyonda darbe olduğu haberlerde söyleniyormuş.

3. İlk şaşkınlığı atlattıktan sonra Safiye ne yapmış?

 • Cevap: Sokağa çıkmış.

4. Safiye, 15 Temmuz gecesi eşinin hangi çağrısını kabul etmemiş?

 • Cevap: Eve geri dön çağrısına uymamış.

5. Boğaziçi Köprüsü’nde Safiye neler yaşamış?

 • Cevap: Orada kendisine çok uyarılarda bulunulmasına rağmen, kendisi kimseyi dinlememiş, tehlikenin içine doğru gitmiş sonra da vurulmuş, hastaneye kaldırılmış.

6. Safiye hastaneye kaldırılırken arkadaşlarıyla nasıl iletişime geçmiş? Onlardan ne yapmalarını istemiş?

 • Cevap: Sosyal medyadan. Telefonundan.

5. ETKİNLİK 

a. Metni ana hatlarıyla anlatınız.

 • Cevap: Safiye adlı kadın, misafirlerini Üsküdar’da ağırlıyor sonra da eve geçiyor, televizyonda darbe haberlerini görüyor, ondan sonra sokağa çıkıyor, köprüde vuruluyor, hastaneye kaldırılıyor.

b. Metinle ilgili çıkarımlar yapınız.

 • Cevap: Metinde kahramanlık anlatılıyor ama Safiye de o kadar uyarmalarına rağmen evine dönebilirdi. O dönmemeyi tercih etmiş.

6. ETKİNLİK 

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 81 Cevabı

“Vatanımı vermem, teslim etmem, bir ölürüz, bin diriliriz.” cümlesinde, gerçek ve mecaz anlamda kullanılan kelimeleri belirleyiniz. Bu kelimeleri dikkate alarak cümlede ne anlatılmak istendiğini aşağıya yazınız.

 • Cevap:

Vatan: Gerçek anlam
Bir ölmek: Mecaz
Bin dirilmek: mecaz

7. ETKİNLİK 

Aşağıdaki kelimelerin gerçek ve mecaz anlamlarını kullanarak birer cümle yazınız.

 • Cevap:

vatan

 • Gerçek: Vatan toprağı kutsaldır.
 • Mecaz: Vatan evladı değerlidir.

bayrak

 • Gerçek: Bayrak yukarıda rüzgardan etkilenmiş.
 • Mecaz: Dalgalan Bayrak Anamız.

toprak

 • Gerçek: Toprak nemli bugün.
 • Mecaz: Toprak Ana’nın sıcacık kolları var.

birlik

 • Gerçek: Birlik olunarak bahçe temizlendi.
 • Mecaz: Birliği hiç bir güç yıkamaz.

8. ETKİNLİK 

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 82 Cevabı

Aşağıdaki cümleleri düşüncelerinize uygun ifadelerle tamamlayınız. Tamamladığınız cümleleri arkadaşlarınıza okuyup düşüncelerinizi onlarla paylaşınız.

 • Cevap:

• Vatanımıza sahip çıkmalıyız çünkü: başka gidecek yerimiz yok, vatan kutsaldır.
• Bayrağımız kutsaldır çünkü: bayrak uğruna nice şehitler verilmiştir.
• Türk milleti güçlü bir millettir çünkü: birlik halindedir.
• Birlik ve beraberlik önemlidir çünkü: Vatanı ayakta tutar.

9. ETKİNLİK 

Aşağıdaki cümlelerde geçen altı çizili kelimelerin hangi anlamda kullanıldığını örnekteki gibi yazınız.

 • Cevap:

• Çiçek kökleriyle suyu emdi. (terim anlam)
• Bu sorunu kökten halletmeliyiz. (mecaz anlam)
• Bugün matematik dersinde doğru çizdik. (terim anlam)
• Bu söylediklerinin doğru olduğuna emin misin? (gerçek anlam)

10. ETKİNLİK 

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları Sayfa 83 Cevabı

Aşağıdaki kutucuklardan renklendirilmiş olanlarda yazılı kelimeler arasındaki anlam ilişkisini düşününüz. Örnekteki anlam ilişkisine göre farklı renkler kullanarak diğer kutucuklardaki kelimeleri de siz eşleştiriniz.

 • Cevap:

11. ETKİNLİK 

Bir çocuk olarak vatanınızı korumak için neler yapabileceğinizle ilgili bir sunum hazırlayınız. Görsellerle destekleyeceğiniz sunumunuzu arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Bir çocuk olarak vatanımı korumak için yapmam gereken en önemli şey vatanımı içteki ve dıştaki düşmanlara karşı savunmaktır. Kendimi eğitimle bilimle gerçekleştirmektir.

12. ETKİNLİK 

Kastamonulu Safiye” başlıklı metnin sizi en çok etkileyen bölümünü kendi cümlelerinizle aşağıya yazınız. Yazarken harflerin yapısal özelliklerine uyarak oluşturduğunuz kendi yazı karakterinizi kullanınız. Yazınızın içeriğine uygun bir başlık yazmayı unutmayınız.

 • Cevap: Hainler, Safiye hastanedeyken halkın direnişine dayanamayıp sabah saatlerinde bir bir teslim oldu. Safiye gibilerin cesareti, iman gücü, korkusuzluğu onları dize getirmiş, ihanetlerinin bedelini ödemek için sıraya girmişlerdi. Bu bölüm güzel bir bölüm…

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

1. Kurtuluş Savaşı yıllarıyla ilgili bir film izleyiniz. İzlediğiniz filmi tanıtmak, filmle ilgili düşüncelerinizi belirtmek üzere hazırlık yapınız.

 • Cevap: Cumhuriyet filmini izleyebilirsiniz.

2. Gazete, dergi veya genel ağdan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’yla ilgili görselleri bulunan haberler derleyiniz.

 • Cevap:

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Matbaacılık Yayınları {Millî Mücadele ve Atatürk} Sayfa 76-77-78-79-80-81-82-83 Kastamonulu Safiye Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
49
love
23
clap
11
unlike
8
angry
6
sad
5
happy
5
confused

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!