Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Tatlı Tarifleri / Kaymaçina Tarifi

Kaymaçina Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Kaymaçina Tarifi

10-12 kişilik | Hazırlama süresi: 2 saat + 1 gece dinlendirme

Kaymaçina İçin Malzemeler

  • 1 litre (5 su bardağı) çiğ süt
  • 300 gr (1,5 su bardağı)
  • 10 köy yumurtası şeker (oda sıcaklığında)

Kaymaçina Nasıl Yapılır?

Sütü kaynatıp soğumaya bırakın. Tatlıyı yapmaya başlamadan önce firma dayanıklı, kenarları yüksekçe, geniş bir fırın kabını ve bu kabın rahatça sığabileceği genişlikte bir fırın tepsisini hazır edin. Fırını 170 (turbo 150) derecede ısıtın.

Çok geniş bir çırpma kabına yumurtaları kırın. Şekeri ilave edin. Yumurtayla şeker kabarıp köpürene kadar, yaklaşık 20 dakika çırpın. Soğumuş olan sütü azar azar ilave edin, sütle de 10 dakika kadar çırpın. Karışımın üzerinde kaim bir köpük tabakası olacak, bu köpüğü alıp fırına dayanıklı küçük bir kâseye aktarın. Köpüğünü aldığınız sütlü karışımı hazırladığınız büyük fırın kabına, ağzına kadar gelecek şekilde doldurun. Bu fırın kabını da tepsiye oturtun. Tepsinin içini, fırın kabının yarı seviyesine gelecek şekilde su ile doldurun. Tepsiyi sıcak fırının orta rafına yerleştirin. Köpük dolu kâseyi de fırına koyun. Tatlının üstü pembe renk alana kadar, yaklaşık 40-50 dakika fırınlayın. Tatlıyı fırından çıkarıp oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Daha sonra buzdolabına kaldırın. 1 gece buzdolabında dinlendirin.
Servisten 20 dakika kadar önce buzdolabından çıkarın. Kare dilimlere bölüp servis yapın.

Kaymaçina az malzemeyle hazırlanan, yapımı zahmetsiz, nefis bir Arnavut tatlısıdır. İçinde bol miktarda yumurta kullanılmasına rağmen yumurta kokmaz. Pastörize sütle yapıldığında o kadar lezzetli olmaz, çiğ süt kullanılmalıdır. Bulunabilirse koyun sütü ile çok daha nefis olur. Tatlı fırında, suyun içinde pişirilir. Suyun içinde pişmesi yumuşak, pürüzsüz bir kıvam verir. Yumurta çırpıldıkça kabardığı için geniş bir çırpma kabı kullanılmalıdır. Çırpılmış yumurtanın üstündeki köpük ayrı bir kapta pişirilmelidir çünkü köpükler pişince söner ve tatlı içine doğru çöker.

Günümüzde bazı aileler kaymaçinayı “krem karamel” gibi yanık şekerle ve tek kişilik kaplarda hazırlarlar. Bunun için 10 çorba kaşığı şekeri kalın tabanlı bir tencereye koyun. Çok kısık ateşte, arada bir karıştırarak şekerin erimesini bekleyin. Şeker eriyip altın sarısı renk aldığında hazırladığınız fırına dayanıklı tek kişilik kaplara paylaştırın. Şeker çabuk donacağı için hızlıca hareket edin. Daha sonra yumurtalı karışımı hazırlayıp bu kaplara paylaştırın, yukarıdaki gibi pişirin

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir