Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Kaymak Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Kaymak Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Kaymak Tarifi

Kaymak İçin Malzemeler

  • 5 kg tam yağlı çiğ süt (inek, manda, keçi veya koyun)

Kaymak Nasıl Yapılır?

Sütü kaim tabanlı geniş bir tencereye koyun. Arada bir karıştırarak orta-kısık ateşte kaynatın. Sütün taşmamasına özen gösterin. Kaynadıktan sonra 5 dakika daha ateşte tutun.

Süt oda ısısına gelince buzdolabına kaldırın. Bir gece bekletin. Sabah tencerenin üzerinde birikmiş olan kaymağı bıçakla dikkatlice açıp toplayın. Soğukta muhafaza ederek 10 gün içinde tüketebilirsiniz.

Kuru Kaymak

Kuru kaymak Erzurum, Erzincan, Kemaliye civarında az da olsa halen yapılmaktadır. Sivas, Nevşehir ve Kayserı’de de bilinir. Çok değerli bir yiyecektir. Erzurum’da şu şekilde hazırlanır: Süt tandırın üstünde saatlerce kaynar. 50 kg süt kaynaya kaynaya 5-6 kg kadar kalır. Koyulaşmış olan bu sut “peşgun” demlen kenarlı bakır simlere dökülür Tandırdan çekilen kor ateşiniıı üzerine bu smı oturtulur. Kaymağın üzeri goz göz olana kadar kor ateşinde bekletilir. Bu sırada simde sut neredeyse tamamen uçmuş, sadece kaymak kalmıştır. Kaymak soğuyunca dilim dilim kesilir. Içı sırlı, ağzı dar küplere konur. Yaza kadar bozulmadan kalabilmesi İçin bir kat kaymağın üzerine bir kat da “dalak bal” denen peteklı bal konur. Kışın kahvaltıda yenir, özellikle de misafire çıkarılır.

Başka yörelerde süt daha kısa sure kaynatılmakta, üstünde binken kaymak tabakası oklavayla çıkarılıp ikiye katlı halde kalbur üstünde kurutulmaktadır. Hakkâri’de yoğurdun üzerinde tutan kaymak dikkatlice alınır, kurutulur Serin bir yerde muhafaza edilir Kışın üzerine bal dökülüp yenir.

Kaymak, inek, manda, keçi veya koyun sütlerinden yapılabilir. Kaymağın rengi, sütün sağıldığı hayvanın beslenme biçimine bağlı olarak sarıdan beyaza çeşitli tonlarda olabilir. Yazları daha bol taze yeşillik yedikleri için kaymağın rengi de sararır. Kaymağı alınan sütten genellikle yoğurt mayalanır.

Krema Kaymağı: Süt pişirilmeden önce üzerindeki yağ tabakası toplanırsa buna “krema” denir. Süt kremasının pişirilerek veya başka yöntemlerle koyulaştırılmasıyla krema kaymağı elde edilir. İçinde nişasta veya koruyucu maddeler bulunabilmektedir. Günümüzde marketlerde “kaymak” diye satılan çoğu ürün krema kaymağıdır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir