Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Tarifler / Yemek Tarifleri / Kaymak Tarifi
Tatlı ve Çorba Tarfileri

Kaymak Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar


Kaymak Tarifi

Kaymak İçin Malzemeler

  • 5 kg tam yağlı çiğ inek, manda veya koyun sütü

Kaymak Nasıl Yapılır?

Sütü kaim tabanlı geniş bir tencereye koyun. Arada bir karıştırarak orta-kısık ateşte kaynatın. Sütün taşmamasına özen gösterin. Kaynadıktan sonra 5 dakika daha ateşte tutun. Süt oda ısısına gelince buzdolabına kaldırın. Bir gece bekletin.

Sabah tencerenin üzerinde birikmiş olan kaymağı bıçakla dikkatlice açıp toplayın. Soğukta muhafaza ederek 10 gün içinde tüketebilirsiniz.
Kaymak, inek, manda veya koyun sütlerinden yapılabilir. Kaymağın rengi, sütün sağıldığı hayvanın beslenme biçimine bağlı olarak sarıdan beyaza çeşitli tonlarda olabilir. Yazları daha bol taze yeşillik yedikleri için kaymağın rengi de sararır. Kaymağı alınan sütten genellikle yoğurt mayalanır.

Kuru Kaymak: Kuru kaymak Sivas, Nevşehir, Kayseri, Erzincan, Erzurum gibi birçok ilimizde yapılmaktadır. Kahvaltıda, yatsılıkta ve diğer öğünlerde yenmektedir.

Nevşehir’in Kaymaklı İlçesi’nde şu şekilde hazırlanır: Kaynatılan süt, saman ateşi ile ısıtılan tandırın üzerine kapatılan bir tepsiye köpürtülerek dökülür. Kor halindeki saman ateşinin üzerinde 1-2 saat bekletilir. Sütün üzerinde oluşan kaymak tabakası tepsinin kenarından bir bıçak ile kesilir. İnce bir oklava ile ortasından alınır. İkiye katlanmış halde, yarımay biçiminde bir kalburun üzerine yerleştirilir. Gölgede kurutulur. Sepetlerde muhafaza edilir.

Kuru kaymak hafif ıslatıldıktan sonra balla veya şeker şerbetiyle yenir. Kadayıfın arasına döşenebilir. Kuru kaymakla ilgili bir söz de vardır: “Fakirin yiyeceği ne? Yavan bal ile kuru kaymak!” Krema Kaymağı: Süt pişirilmeden önce üzerindeki yağ tabakası toplanırsa buna “krema” denir. Süt kremasının pişirilerek veya başka yöntemlerle koyulaştırılmasıyla krema kaymağı elde edilir. İçinde nişasta veya koruyucu maddeler bulunabilmektedir. Günümüzde marketlerde “kaymak” diye satılan çoğu ürün krema kaymağıdır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir